Ostatky krále Richarda III. hledají archeologové na parkovišti

Londýn - Ostatky posledního krále z rodu Plantagenetů Richarda III., jehož životnímu příběhu se věnoval ve své hře i slavný William Shakespeare, hledají po více než 500 letech od jeho smrti opět archeologové. Na horkou stopu je přivedl odhodlaný historik, který vypátral, kde pravděpodobně ležel kostel, v němž byla umístěna hrobka s ostatky krále, a získal rovněž DNA jednoho z Richardových potomků. Archeologové se tak pustili do práce - překvapivě - na městském parkovišti.

Král Richard III. zemřel v roce 1485 v bitvě u Bosworthu. Touto bitvou se uzavřela krvavá Válka růží a na anglický trůn pak usedl první vládce z dynastie Tudorovců. Zohavené tělo Richarda III. bylo po bitvě vystaveno v Leicesteru na důkaz, že král skutečně zemřel. Pak bylo uloženo do hrobky ve františkánském kostele, který však později zanikl, a mělo se za to, že panovníkovy ostatky skončily v místní řece.

Všechny dosavadní pokusy Richardovu hrobku nalézt ztroskotaly, britský historik John Ashdown-Hill však nedávno přišel s novými poznatky. Jednak se mu díky srovnání historických map podařilo přesněji identifikovat místo, kde františkánský kostel kdysi stál, a navíc získal vzorek DNA od přímých Richardových potomků.

Historik John Ashdown-Hill:

„Začal jsem sestavovat rodokmen, který se okamžitě rozrostl do obřích rozměrů. Byly tam desítky rodových linií a mě vždycky hrozně rozladilo, když jsem léta některou z nich sledoval, abych zjistil, že třeba v 19. století vymřela.“


Proti veškerému očekávání se historikovi po třech letech podařilo najít ženu v Kanadě, která je Richardovým potomkem. Zavolal jí a přesvědčil, aby mu předala vzorek své DNA. Díky tomuto vzorku bude možné přesně určit, zda případně nalezené ostatky skutečně patří slavnému anglickému králi.

Král Richard III. s manželkou
Král Richard III. s manželkou

Po necelých třech týdnech má tým archeologa Richarda Buckleyho první výsledky. Na rozkopaném městském parkovišti se našly třeba kusy dekorovaných dlaždic nebo části oken, které mohou pocházet z františkánského areálu. Odborníci nyní musejí identifikovat obrysy kostela a jeho chór, kde by podle pramenů měla hrobka být. „I když na začátku jsem si myslel, že nemáme šanci cokoli zjistit, teď už se možná něčemu blížíme. Trochu mě z toho mrazí,“ uzavřel Buckley.