McCartney získal jako první britský zpěvák Řád čestné legie

Paříž - Britský hudebník a člen slavných Beatles Paul McCartney je od teď nositelem nejvyššího francouzského vyznamenání - Řádu čestné legie. Řád zpěvákovi předal francouzský prezident François Hollande. Bývalý člen skupiny Beatles ho obdržel za přínos hudbě a za humanitární zásluhy. Stejně Elysejský palác v minulosti vyznamenal například americké zpěvačky a herečky Barbru Streisandovou a Lizu Minnelliovou. Podle televizní stanice ITV je prvním britským hudebníkem, který toto francouzské ocenění získal.

McCartney, který byl v roce 1997 britskou královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu, získal hodnost důstojníka čestné legie, jež je druhá nejnižší v pětistupňové škále, a to za svůj přínos hudbě. Slavnostní události se zúčastnili také členové McCartneyho rodiny.
   
Mezi nositeli francouzského vyznamenání je řada světových umělců - například zpěvačky Liza Minnelliová a Barbra Streisandová, herec Clint Eastwood nebo spisovatelka J. K. Rowlingová. 

Řád získala i řada Čechů
   
Řád čestné legie v roce 1802 založil Napoleon Bonaparte jako uznání za vojenský, kulturní, vědecký nebo společenský přínos Francii. Uděluje se i lidem, kteří nejsou francouzskými občany. Mezi jeho nositeli je i řada Čechů.