Polská opozice má vlastní závěry k tragédii ve Smolensku

Varšava - Polská opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) dnes zveřejnila obsáhlou zprávu o své verzi událostí, které předcházely tragické havárii polského vládního letadla u západoruského Smolenska v dubnu roku 2010. Autoři dokumentu v rozporu s oficiální verzí vyšetřovatelů dospěli k závěru, že příčinou havárie byla série explozí na palubě letadla.

Téměř stosedmdesátistránkový text se odvolává na rekonstrukci událostí, která údajně odhalila neudržitelnost oficiální verze o neštěstí. „Odpovědnost za tragédii nenesou špatné povětrnostní podmínky ani chyby pilotů, ale dosud neodhalené osoby, které způsobily výbuchy na palubě a zničení letadla ještě ve vzduchu,“ uvádí se v zprávě.

Havárie před dvěma lety otřásla celý Polskem, protože pasažéry osudného letu byly desítky vrcholných představitelů polské vlády a ozbrojených sil v čele s prezidentem Lechem Kaczyńským. Podle zprávy PiS, kterou vypracovala speciální komise vedená poslancem Antonim Macierewiczem, je exploze na palubě jediným logickým vysvětlením řetězce osudných událostí, jež vedly ke zkáze letounu.

Zpráva připomíná, že k havárii došlo „na pozadí“ sporu mezi prezidentem Kaczyńským a premiérem Donaldem Tuskem. Klade rovněž za vinu polským úřadům, že vyšetřování ponechaly v rukou Ruska. Zkoumání příčin havárie, jehož se ujal Mezivládní letecký výbor (MAK) kontrolovaný Ruskem, podle PiS doprovázely chyby.

Polská národně a konzervativně orientovaná pravice už delší dobu tvrdí, že smrt prezidenta Kaczyńského nebyla tragickou náhodou, ale spiknutím. Jaroslaw Kaczyński, prezidentův bratr, letos při příležitosti druhého výročí havárie řekl, že „má pocit, že prezident byl zavražděn“. Zároveň ale dodal, že s jistotou to říct nedokáže.