V hromadném hrobě v Iráku objeveno 500 těl

Bagdád - I po více než 20 letech stále ještě vycházejí na světlo hrůzné činy z éry iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Severně od poutního města Nadžafu byl objeven masový hrob se zhruba 500 těly.

Podle šetření komise pro lidská práva jde o ostatky lidí, které vládní jednotky zabily v roce 1991 při potlačování šíitského povstání. Identita obětí se bude zjišťovat s pomocí testů DNA, řekl dnes člen komise Fazíl Gharaví.

Po porážce Iráku za války v Perském zálivu v roce 1991, kdy byla část Saddámovy armády zničena v Kuvajtu, vypuklo ve 14 z 18 iráckých provincií povstání. Na jihu pozvedli zbraň šíité a na severu Kurdové. Zatímco nad severními oblastmi rozprostřely Spojené státy ochrannou zónu, zreorganizovaná irácká armáda soustředila pozornost na jih, kde povstání krvavě potlačila.

Mimo jiné i za podíl na této represi byli po Saddámově svržení odsouzeni k smrti exprezidentův bratranec Alí Hasan Madžíd, známý jako Chemický Alí, a tehdejší ministr vnitra a diktátorův nevlastní bratr Vatbán Ibráhím Hasan Tikrítí.