Na seznam hrazených nemocí z 11. září přibyly rakoviny

New York – Asi padesátku typů rakoviny přidala americká vláda na seznam nemocí souvisejících s 11. zářím, kdy jsou výlohy na léčení hrazeny americkým státem. Rozhodnutí se týká asi 70 tisíc záchranářů a dalších lidí, kteří přežili teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001.

Americký ústav pracovní hygieny a ochrany zdraví doporučil už v červnu, aby bylo několik desítek typů rakoviny přidáno na seznam nemocí souvisejících s 11. zářím. Týkají se desítek tisíc osob, například policistů nebo hasičů, kteří byli vystaveni toxickému prachu a dalšímu odpadu po zřícení obou mrakodrapů Světového obchodního střediska. Na financování léčení nemocí, jako je astma, deprese a nyní nově i rakovina, bylo vyčleněno 4,3 miliardy dolarů, ústav pracovní hygieny ale usiluje o to, aby se tato částka zvýšila.

Do seznamu je nově zařazena rakovina plic, tlustého střeva, prsu a močového měchýře, leukémie, melanom a všechny dětské rakoviny. „Nové rozhodnutí nadále zaručí, že těm, kdo onemocněli v důsledku hanebných útoků z 11. září, se dostane zdravotní péče, kterou potřebují a jakou si zaslouží,“ zdůraznil newyorský starosta Michael Bloomberg.

Trosky „dvojčat“ doutnaly tři měsíce, jedovatý prach z nich stoupal i potom. Na nemoci způsobené toxickým prachem už zemřelo tisíc lidí. Stavební dělníci, záchranáři, hasiči, policisté a další pracovníci většinou onemocněli roky po tragické události. Vedle psychických problémů trpí především chronickými dýchacími problémy. Podle lékařů je u nich o 19 procent větší pravděpodobnost výskytu rakoviny než u běžných pacientů. „Ztratili jsme 23 policistů hned ten den, ale od té doby zemřelo dalších 52 na nemoci, které dostali jako následek 11. září,“ říká komisař newyorské policie Ray Kelly.

/*json*/{"map":{"lat":40.7123131027,"lng":-74.0123605728,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Prezident Barack Obama loni podepsal zákon s názvem James L. Zadroga 9/11 zdravotní kompenzace. Zákon nese jméno po Jamesi Zadrogovi, který v roce 2006 zemřel na selhání plic. Na Ground Zero trávil těsně po útocích stovky hodin. Stal se tak oficiálně prvním člověkem, jehož smrt je spojována s 11. zářím. Trvalo rok, než Kongres zákon schválil. Nakonec z něj vypadli lidé, kteří tvrdili, že trpěli traumaty, protože tragédii sledovali v televizi.

USA uctili oběti teroristických útoků z 11. září 2001 už pojedenácté. Obřadu na newyorském Ground Zero se letos poprvé neúčastnili politici. Barack Obama se tak k ceremoniálu připojil před Bílým domem a u Pentagonu. Pozůstalí nechtěli, aby výročí zasáhlo do boje o prezidentské křeslo. Jména obětí četli jen pozůstalí a zástupci hasičů, policistů a záchranářů. Právě pro ně je letošní výročí přelomové, protože se konečně dočkají kompenzace za léčbu.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Reportáž Jana Moláčka

U 11.9.

Rozhovor s Radanou Makariusovou

Potrestání viníků se ovšem příbuzní obětí nedočkali dodnes. V květnu sice na Guantánamu začal soud s pěti strůjci útoků v čele s Pákistáncem Chálidem Šajchem Muhammadem, proces ale vázne. Těsně před 11. výročím kontaktoval americkou CNN v Káhiře bratr šéfa al-Káidy Ajmána Zavahrího s nabídkou příměří výměnou za propuštění obviněných a odchod amerických jednotek z muslimských zemí. „Věznění islamisté musejí být propuštěni. Pak můžeme otočit list a zapomenout na minulost,“ prohlásil Muhammad Zavahrí.