Nizozemské volby ovládly proevropské strany, Wilders propadl

Haag - V předčasných parlamentních volbách v Nizozemsku těsně zvítězili vládní liberálové před opozičními sociálními demokraty. Až nečekaně jasnou převahu obou proevropských stran potvrdily předběžné výsledky voleb. Jelikož ale vítězná strana premiéra Rutteho nezískala parlamentní většinu, přijdou zřejmě na řadu koaliční vyjednávání. Výrazné ztráty utrpěla krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) populisty Geerta Wilderse.

Podle předběžných výsledků získala Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) dosavadního premiéra Marka Rutteho 44 ze 150 poslaneckých mandátů. Rovných 40 mandátů si pravděpodobně zajistila opoziční socialistická Strana práce (PvdA) v čele s populárním Diederikem Samsomem. Vítěz voleb podle všeho nezískal parlamentní většinu, takže na řadu zřejmě přijdou jednání o koalici.

Překvapivě velké ztráty utrpěla Wildersova strana, která zřejmě obhájila jen 14 z dosavadních 24 křesel v parlamentu. Wilders už svou porážku přiznal, ale ujistil, že bude dál Nizozemsko „chránit před Evropou, masovým přistěhovalectvím“ a evropským superstátem. Byla to právě Wildersova strana, která kvůli sporům o daňové škrty v dubnu stáhla podporu menšinové Rutteho vládě, což vedlo k pádu kabinetu a k vypsání voleb.

Stejný počet, 14 poslanců, bude mít podle předběžných výsledků Socialistická strana (SP), jejíž hlavní kandidát Emile Roemer v předvolební kampani odmítal více rozpočtové disciplíny. Na 13 mandátů spadla dosud vládní Křesťanskodemokratická výzva (CDA). Křesťanští demokraté, kteří dosud měli 21 poslanců, tak utrpěli historickou porážku.

Už po zveřejnění odhadů výsledek uvítal například švédský ministr zahraničí Carl Bildt. „Vypadá to, že populističtí antievropané v nizozemských volbách přicházejí o místo na výsluní. To jsou výrazně dobré zprávy,“ napsal Bildt na Twitteru.

Kromě obyvatel a místních politiků výsledky hlasování bedlivě sledují i evropští partneři Nizozemska. K hlavním tématům volební kampaně totiž patřily otázky řešení dluhové krize v eurozóně. Zvlášť Řekové a Španělé doufají, že žádný špatný vzkaz od nizozemských voličů nedostanou.

Geert Wilders, známý také svou protiislámskou rétorikou, naopak patří mezi nejviditelnější odpůrce evropské integrace. V předvolební kampani Wilders horoval pro vystoupení Nizozemska z EU i z eurozóny.

Video Telefonát Bohumila Vostala (Zprávy ve 23)
video

Telefonát Bohumila Vostala (Zprávy ve 23)