Příběh o prohibici v Česku obletěl celý svět

Praha - Vyhlášení zákazu prodeje a nalévání tvrdého alkoholu v České republice vyvolalo pozornost řady zahraničních médií, podle nichž jde o bezprecedentní krok. Většina titulů zdůrazňuje, že v Česku byl zaznamenán nejhorší případ otrav metylalkoholem za poslední desetiletí. Řada příspěvků ukazuje Česko jako zemi pijáků levného alkoholu, který je k dostání u stánků s rychlým občerstvením.

V tomto hodnocení se shoduje britská stanice BBC i televize Euronews. Tolik úmrtí spojených s alkoholem je vzácným případem v zemi, jejíž hlavní město se stalo kvůli svým pivnicím populárním cílem skupin turistů, přijíždějících za zábavou, napsala agentura Reuters. Také ona stejně jako Euronews připomíná, že prodej ilegálního alkoholu v ČR stoupá a činí 10 až 20 procent trhu.

Zahraniční čtenáře český příběh zajímá. Článek na BBC se dostal na třetí místo v počtu sdílení. Největší pozornost ale aféra vyvolala u našich sousedů. Na slovenských webech jsou zprávy o prohibici suverénně nejčtenější. Poláci píší o vystrašených Češích, kteří přestávají alkohol kupovat.

  • BBC informuje o prohibici v Česku
    BBC informuje o prohibici v Česku zdroj: ČT24
  • Česká prohibice na slovenském serveru SME.sk
    Česká prohibice na slovenském serveru SME.sk zdroj: ČT24
 

Podle agentury AP podnikla Česká republika zákazem prodeje tvrdého alkoholu bezprecedentní mimořádný krok. Americký list The Wall Street Journal napsal, že jde o první zákaz tohoto druhu v zemi, která je stejně jako její sousedi známá poměrně volnými pravidly prodeje alkoholu. Mnoho stánků s rychlým občerstvením také nabízí whisky, vodku nebo koňak v láhvích nebo i v plastikových šálcích. List upozorňuje, že těžké ekonomické časy směrují poptávku ke stánkům a dalším zařízením prodávajícím ilegální alkohol.

Tragické důsledky kladného vztahu k alkoholu, píše Le Monde

Vyhlášená náklonnost Čechů k alkoholickým nápojům - podle Světové zdravotnické organizace vypijí na světě nejvíce piva na obyvatele a jsou druzí ve spotřebě destilátů - zaznamenala tragický obrat poté, co se na trhu objevilo velké množství pančované vodky a rumu, napsal francouzský list Le Monde. Poznamenal, že úmrtí po požití metanolu je v Evropě poměrně vzácný jev. Český tisk byl nejdříve vlnou těchto úmrtí ohromen a posléze začal klást pro vládu nepříjemné otázky, poznamenal Le Monde. Zatímco výrobci a dovozci alkoholu již několik let varovali před prudkým rozvojem černého trhu s alkoholem v zemi, úřady nezasáhly.

Německý Die Zeit informuje o prohibici v Česku
Německý Die Zeit informuje o prohibici v Česku

Le Monde připomíná, že po výrazném zvýšení daní v roce 2010 se daňové příjmy z prodeje alkoholu snížily o třetinu, ale ne jeho spotřeba. Drastické omezení personálu inspekčních služeb (hygienické, obchodní a zdravotní inspekce) kvůli rozpočtovým škrtům prováděným ultraliberální vládou a zaměření kontrol v zásadě na zahraniční distribuční řetězce zajistilo restauratérům a majitelům stáčíren prakticky naprostý klid na jejich kšefty, napsal Le Monde.

Video Zahraniční média informují o prohibici v Česku
video

Zahraniční média informují o prohibici v Česku