Aj Wej-wej je znovu jednou nohou ve vězení

Peking - Čínský soud dnes zamítl druhé a zároveň poslední možné odvolání výtvarníka Aj Wej-weje proti pokutě ve výši 15 milionů jüanů (46 milionů korun), která mu byla vyměřena za údajné daňové úniky. Aj Wej-wej uvedl, že rozhodnutí soudu je odrazem „barbarského a zaostalého právního systému“ v Číně a že žádné peníze daňovému úřadu nedá. Pokud světoznámý umělec skutečně pokutu nezaplatí, čelí trestu vězení.

Pokuta byla udělena minulý rok společnosti Beijing Fake Cultural Development Ltd., která prodává Ajova díla. Pětapadesátiletý výtvarník je společně se svými stoupenci přesvědčen, že zmíněný trest je odvetou čínských úřadů za jeho aktivismus.

Výtvarník část pokuty složil již dříve jako záruku, aby se mohl odvolat. Nyní mu ještě zbývá doplatit 6,6 milionu jüanů (20,2 milionu korun). Aj tvrdí, že zbývající částku nezaplatí, protože by to znamenalo tiché uznání legálnosti případu. „Budu-li muset jít do vězení, pak se nedá nic dělat. V této zemi není žádná spravedlivost, i kdybych těch šest milionů jüanů zaplatil, stejně mne mohou do vězení poslat. Nepotřebují pro to žádnou výmluvu,“ podotkl.

Loni strávil Aj tři měsíce ve vazbě

Výtvarník byl již loni v dubnu bez vysvětlení zatčen na pekingském letišti v rámci zátahu proti disentu - čínské úřady se tehdy obávaly protestů inspirovaných arabským jarem. Ve vazbě strávil tři měsíce.

Dnešní výrok soudu, jehož jednání se Aj mohl poprvé osobně zúčastnit, umělce prý zklamal, ale nepřekvapil. „Překvapuje mne ale, že (čínská) společnost, která se nyní tak rychle rozvíjí, má pořád takový barbarský a zaostalý právní sytém. Myslím si, že je to špatné znamení,“ řekl. Aj prohlásil, že úřady mu opakovaně upírají jeho zákonná práva. Upozornil mimo jiné, že mu pekingský soud měl poslat písemné oznámení o datu vynesení verdiktu tři dny předem, ale místo toho jeho zaměstnanci zatelefonovali jeho manželce až ve středu, tedy den před jednáním. Umělcovi právníci se tak prý nemohli soudu zúčastnit, protože byli na cestách.

Aj rovněž sdělil, že mu úřady doposud nevrátily jeho pas, čímž mu znemožňují opustit zemi. Umělci byl pas zabaven loni po jeho zadržení na letišti v Pekingu. Aj si postěžoval, že bez pasu nemohl navštívit výstavy svých děl v cizině a zúčastnit se dalších akcí souvisejících s jeho prací ve Washingtonu, New Yorku a Berlíně.

Stadion Ptačí hnízdoAj Wej-wej byl renomovaným britským časopisem Art Review zvolen minulý rok nejvlivnější uměleckou osobností roku; jeho díla vystavovaly nejpřednější světové galerie jako londýnská Tate Modern. Umělec, který je rovněž známý jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, rozhořčil čínské úřady mimo jiné svou kritikou nedostatečné reakce vlády na zemětřesení v provincii S'-čchuan v roce 2008. Pokusil se sepsat jména více než 5 000 školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáz než okolní objekty.

Peněžní dárky pro Aj Wej-wejeAjův soudní případ vyvolal v čínské společnosti širokou odezvu, zejména díky komunikaci v sociálních sítích. Na 30 000 lidí mu vyjádřilo podporu a přispělo na uhrazení vysoké pokuty. Lidé procházející kolem jeho domu vhazovali přes plot papírové vlaštovky, do nichž vkládali bankovky. Jiní mu peníze poslali elektronicky.