Jeden z velitelů hnutí Hizballáh padl v Sýrii

Damašek - V Sýrii údajně zemřel jeden z velitelů šíitského hnutí Hizballáh. Informuje o tom Reuters s odvoláním na libanonský zdroj. Hizballáh potvrdil, že pohřbil Alího Hussajna Nasífa, který zemřel při výkonu své povinnosti ve jménu svaté války džihádu. Podrobnosti ale nesdělil.  Syrští povstalci viní Hizballáh z podpory režimu Bašára Asada. Hnutí své sympatie k syrskému prezidentovi netají.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Shaam News Network via AP video

Šíitské hnutí na svém webu oznámilo, že v pondělí byl na severu Libanonu pohřben „mučednický vůdce“ Alí Hussajn Nasíf, který zemřel při výkonu své povinnosti muslimské svaté války džihádu.

Televize Hizballáhu odvysílala záběry z pohřbu dalších nejméně dvou členů hnutí, kteří prý byli zabiti za stejných okolností na blíže neurčeném místě.

Podle agentury AP nebylo bezprostředně zřejmé, jak byli bojovníci Hizballáhu zabiti nebo zda bojovali na straně syrské armády. Podle syrských rebelů byli Nasíf a jeho muži zabiti v léčce nastražené povstaleckou Syrskou svobodnou armádou. Jiné zdroje tvrdí, že zahynuli při střetech na syrsko-libanonské hranici.

Washington v minulosti obvinil Hizballáh, že syrské vládě poskytuje poradenství a rozsáhlou logistickou podporu. Hnutí, kterému by pád Asadova režimu mohl způsobit komplikace se sháněním peněz a zbraní, to ale popřelo.