Pokus o převrat v Kyrgyzstánu skončil bitkou poslanců

Biškek - Demonstranti v kyrgyzské metropoli Biškeku se dnes pokusili obsadit sídlo parlamentu a rezidenci prezidenta. Kyrgyzské Rádio Svoboda uvedlo, že v zemi došlo k pokusu o převrat. Policie proti demonstrantům vedených opozičními politiky střílela a použila slzný plyn. Po přivolání posil dostala situaci pod kontrolu, v parlamentu ale došlo k potyčce mezi poslanci opozice a vládní koalice. 

Do centra Biškeku byla na dnešek svolána pokojná demonstrace, jejíž účastníci obviňovali vedení důlní společnosti ze sociálního útlaku a požadovali její zestátnění. Důl provozuje kanadská společnost Centerra Gold a licence za jeho provoz je významnou součástí kyrgyzského státního rozpočtu.

Na demonstraci k davu promluvili zástupci opoziční strany Vlast (Ata-Žurt), která je sice nejsilnější parlamentní stranou, ale zastoupení ve vládní koalici nemá. Vůdce parlamentní frakce strany Sadyr Žaparov v projevu k davu prohlásil, že je připraven ovládnout sídlo parlamentu silou.

Nepokoje v Kyrgyzstánu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vladimir Voronin

V bitce poslanců se prosadily zejména ženy

Do čela demonstrantů se pak postavil šéf strany Kamčybek Tašijev, který podle Rádia Svobody vyzval protestující chopit se moci a vedl za sebou své stoupence k postupu na parlament. Demonstranti, kterých byly zhruba dva tisíce, překonali zábrany před parlamentní budovou.

Když se policistům po přivolání posil podařilo demonstranty rozehnat, rozptýlil se dav do okolních ulic. Po chvíli se ale protestující znovu shromáždili na centrálním náměstí, kde je Tašijev v improvizovaném projevu vyzval, aby se na ústřední náměstí Ala Too dostavili „po statisících“. Policie pak demonstraci znovu rozehnala.

Podle zdravotníků lékaři ošetřují nejméně tři osoby se střelným zraněním. Situace v centru se po opakovaném policejním zásahu stabilizovala, nepokoje ale pokračovaly v zasedací místnosti kyrgyzského parlamentu, kde došlo k pěstnímu souboji mezi poslanci vládní koalice a opozicí.

Poslanec Žaparov z parlamentní tribuny obvinil kanadskou společnost, že zlato z naleziště Kumtor vyváží do zahraničí a okrádá kyrgyzský stát. Na projev zareagovali koaliční poslanci obviněním, že Žaparov je opilý. Nastala rvačka, v níž se podle agentury Kabar vyznamenaly zejména poslankyně Erkingul Imankožojevová a Yrgal Kadyralijevová, obě z vládní sociální demokracie. Vládní poslanci označili chování opozice za útok na ústavu a požadovali přísné vyšetření incidentů.

Nepokoje v Kyrgyzstánu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vladimir Voronin

Podle ministra vnitra Zarylbeka Rysalijeva nyní policie pátrá po organizátorech a účastnících dnešního útoku na parlamentní budovu a prezidentskou rezidenci. Prezident Atambajev, který je na dovolené v Turecku, se do vlasti podle mluvčího vlády vrátí ve středu.

Rozbuškou nepokojů je těžba zlata

Aktivity společnosti Kumtor Operating Comp., která se zabývá těžbou zlata ve stejnojmenném nalezišti, jsou už delší dobu v Kyrgyzstánu předmětem sporů. Těžba, která už částečně zasahuje do oblasti přírodní rezervace, podle místních obyvatel narušuje ekologickou stabilitu regionu a ohrožuje zdroje pitné vody. Zaměstnanci dolu navíc letos několikrát stávkovali za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek.

Důl se nachází ve výšce 4 000 metrů nad mořem asi 350 kilometrů jihovýchodně od Biškeku. Ročně se tu vytěží 18 tun zlata. Pro kyrgyzskou státní pokladnu je důl významným zdrojem příjmů - zisky z licence tvoří ročně bezmála čtvrtinu kyrgyzského hrubého národního produktu.