Ke stanici ISS poprvé zamířila soukromá vesmírná loď

Mys Canaveral (USA) - Na zásobovací misi k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) z floridského Mysu Canaveral dnes ve 2:35 našeho času vyrazilo vesmírné plavidlo Dragon americké společnosti SpaceX. První soukromá kosmická loď zásobující ISS by k vesmírné stanici měla dorazit ve středu.

Vlády již nebudou muset do vesmíru dovážet veškeré zásobování samy, ale budou si moci na tuto činnost najmout soukromé firmy. „Vláda, v tomto případě NASA, si v podstatě objednává to, co chce, na klíč,“ dodal Marcel Grün, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

Dragon na oběžnou dráhu vynese přes 450 kilogramů materiálu. Převážnou část tvoří zásoby pro posádku komplexu, ale nechybí ani materiál potřebný pro vědecké experimenty, které astronauti na oběžné dráze provádějí. Na palubě soukromé lodi tak je například rostlina huseníček rolní, na níž chtějí astronauti studovat růst buněk v podmínkách mikrogravitace.

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX před startem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Terry Renna

Než si firma zařídí svůj let, musí splnit veškeré náročné bezpečnostní podmínky, aby jí vláda cestu do vesmíru schválila. V budoucnu se nicméně počítá s tím, že soukromé společnosti budou kromě zboží do kosmu vysílat i lidi. „Tato vesmírná loď, která byla dnes vyslána, pochopitelně lidi nenese, ale byla zkonstruována k tomu, aby mohla nést až sedm členů posádky,“ podotkl Grün.

Vesmírné plavidlo vynesené raketou Falcon 9 zůstane u ISS ukotveno několik týdnů. Od stanice se odpojí koncem října, poté při brzdném manévru sestoupí do atmosféry a na padácích se snese do Tichého oceánu. Zpět na Zemi by mělo dopravit 330 kilogramů materiálů z pokusů prováděných na oběžné dráze a 230 kilogramů už neužívaného vybavení stanice.

Let Dragonu je prvním z plánovaných 12 zásobovacích letů, které si u SpaceX za 1,6 miliardy dolarů (31 miliard korun) objednal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Video První komerční zásobovací let vyrazil k ISS
video

První komerční zásobovací let vyrazil k ISS

První komerční zásobovací let vyrazil k ISS

8.10.2012

Rozhovor s Marcelem Grünem