Romney chce poslat zbraně syrským rebelům

New York – Republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney řekl, že by vyzbrojil protivládní syrské rebely, kteří sdílejí americké hodnoty. V projevu v Lexingtonu kritizoval Baracka Obamu za pasivitu v zahraniční politice. Uvedl, že pokud se stane prezidentem, zasadí se o důraznější postup vůči Íránu kvůli jeho jadernému programu.

„Ohledně Sýrie bych spolupracoval s našimi partnery, abychom našli a zorganizovali ty členy opozice, kteří sdílejí naše hodnoty, a zajistil, aby získali zbraně, které potřebují k porážce tanků, helikoptér a stíhaček (syrského prezidenta Bašára) Asada,“ poznamenal Romney, kterému zatím v otázkách zahraničí politiky důvěřuje výrazně méně voličů než jeho demokratickému sokovi.

V projevu na Virginském vojenském institutu také uvedl, že chce více využívat americkou zahraniční hospodářskou pomoc k prosazování politiky Spojených států. Egypt by tak například podle Romneyho měl vědět, že nebude z Washingtonu dostávat peníze, pokud tamní vláda nezajistí demokracii pro všechny své občany či ochranu americké ambasády.

Mitt Romney
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Evan Vucci

Obamovi republikánský kandidát vytknul, že v rozporu s tradicí americké diplomacie ve světě nevystupoval aktivně, a tím například zhoršil situaci na Blízkém východě. Současný prezident například podle Romneyho zhoršil vztahy s věrným americkým spojencem Izraelem. Zároveň prý nebyl dostatečně důrazný ve vztahu k Íránu, jenž je kvůli tomu „nejblíže k jaderné zbrani v dosavadní historii“. Sám by prý posílil a zpřísnil sankce vůči Teheránu a poslal do oblasti letadlové lodě.

„Věřím, že pokud Amerika nebude v čele, udělají to jiní - jiní, kteří nesdílejí naše zájmy a hodnoty. Ze světa se pak stane temnější místo pro naše přátele i pro nás,“ řekl Romney. Podle něj je přitom po vedoucí americké roli ve světě poptávka. Například na Blízkém východě, kde „Putinovo Rusko vrhá dlouhý stín na mladé demokracie“.

Video Rozhovor se Scottem L. Klugem a Larrym LaRocco
video

Rozhovor se Scottem L. Klugem a Larrym LaRocco

Republikán také šéfa Bílého domu kritizoval za postup v Libyi, kde na začátku září po útoku islamistů zemřel americký velvyslanec Christopher Stevens a další tři občané Spojených států. Kritizoval ale i Obamovo spoléhání na údery bezpilotních letounů v boji s teroristy. „Bezpilotní letadla nemohou nahradit národní bezpečnostní strategii pro Blízký východ,“ řekl Romney.

Jeho projev přichází v okamžiku, kdy se pozornost v americké volební kampani přesouvá od domácích témat k zahraniční politice. Bude jí věnována polovina nadcházející druhé televizní debaty mezi oběma kandidáty a celá závěrečná třetí debata. Kampaň prezidenta Baracka Obamy již dnes ráno zveřejnila video, ve kterém Romneyho napadá jako nezkušeného v zahraniční politice a připomíná jeho rozpačitou letní cestu do Evropy a Izraele.