V ruském Orenburgu explodoval sklad s municí

Moskva - Nejméně čtyři raněné si dnes vyžádaly exploze staré munice na nádraží vojenského polygonu vzdáleném asi 50 kilometrů od uralského Orenburgu. Byla ohlášena evakuace obyvatel. Výbuchy byly tak silné, že rozbily okna, poškodily stropy, na ulicích padaly stromy a stánky na trhu se hroutily „jako domky z karet“.

O situaci přicházejí protichůdné informace. Kupříkladu ministerstvo obrany podle moskevského rozhlasu popřelo jakékoli oběti na životech, nezvěstné a zraněné, zatímco místní nemocnice potvrdila hospitalizaci čtyř zraněných. Další by prý mohly přivézt sanitky vyslané na polygon. Podobně po zprávě o chystané evakuaci asi 10 000 obyvatel dvou okolních vesnic místní vicegubernátor upřesnil, že evakuováni budou jen ti vesničané, kteří si to výslovně budou přát.

Tři exploze podle médií zahřměly na nádraží polygonu Donguz, kde se už dříve odehrály podobné incidenty. V muničním skladu propukl požár, který se zatím nepovedlo uhasit. Podle jiné verze munice sama začala vybuchovat během vykládání z vlaku, odkud ji nákladní vozy měly převézt na místo likvidace.

„Ze škol a školek evakuují děti, evakuují i dělníky místních firem. Všechny vyzývají opustit ves a odjet do stepi. Donguz zakryl dým. Houkají sanitky a hasičské vozy. Je to, jako by začala válka!“ podělila se o dojmy očitá svědkyně a usoudila, že tak mohutné exploze se sotva mohly obejít bez obětí na životech.

Avšak vicegubernátor Orenburské oblasti Dmitrij Kulagin takové spekulace popřel, stejně jako fámu, že se prý pohřešují dvě stovky vojáků. Celá jednotka prý byla hned po první explozi odvolána do bezpečí, a tak ji žádné ztráty nepostihly.

První zprávy komise hasičů hovoří o tom, že sérii explozí vyvolalo hrubé porušení protipožárních norem. Podle ruských médií si zřejmě některý z vojáků v blízkosti zchátralé munice zapálil cigaretu.

Podle serveru NEWSru.com se na donguzském polygonu před dvěma týdny odehrál podobný případ, při kterém byli zraněni dva vojáci, z toho jeden těžce. Dva vojáci zde byli zraněni i 4. září a 30. srpna. Místní úřady předtím ujistily, že mají likvidaci staré munice pod kontrolou.

/*json*/{"map":{"lat":55.078367232015,"lng":41.1328125,"zoom":3,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":52.052490476001,"lng":54.84375,"type":"35","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/