Salmonela z uzeného lososa zabila v Nizozemsku nejméně dva lidi

Amsterodam - Dva lidé v Nizozemsku zemřeli na salmonelu, která se rozšířila z nakaženého uzeného lososa. Oběma obětem bylo přes 80 let. Postižení salmonelou se začali objevovat počátkem října, celkem onemocnělo zhruba 550 lidí.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Martin Lee

Infikované ryby měla podle tamního ministerstva zdravotnictví dodat na trh domácí firma Foppen. Nizozemské úřady se obávají, že nakažené maso je v prodeji už od července a že nemocných bude ještě přibývat. Nakažení mohou trpět horečkami, průjmy a zvracením. 

Úřady nařídily firmě Foppen stáhnout všechny její produkty z obchodů v Nizozemsku. Foppen přitom dodává ryby a plody moře také do obchodů jinde po světě. Ke stažení výrobků přistoupila i společnost, která dodává produkty Foppenu na americký trh. V USA salmonelou z vadného lososa onemocnělo asi 100 lidí. Firma Foppen, která zpracovává ryby v provozech v Nizozemsku a v Řecku, uvedla, že příčinu vzniku nákazy vyšetřuje.

Uzený losos
Uzený losos

V Česku by se výrobek neměl objevit

Česká Státní veterinární správa uvedla, že závadný výrobek směřoval do Belgie, Německa, Francie, Lucemburska a Švýcarska, ale nikoli do naší republiky. „Přesto byly všechny krajské veterinární správy informovány o problému s tím, že mají situaci prověřit, v případě zjištění podezřelé zásilky ji pozastavit a uvolnit ji až po příznivém výsledku vyšetření na přítomnost salmonel,“ informovala na počátku října správa.