Obama: Budu mít menší důchod než Romney

Hempstead (New York) - Druhá prezidentská debata současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy a jeho republikánského vyzývatele Mitta Romneyho na Hofstrově univerzitě přinesla střety a osobní útoky. Obama dal zapomenout na matné vystoupení z první diskuse a podal bojovný a důrazný výkon, se kterým si Romney místy nevěděl rady.

Zdroj: ISIFA Autor: Mario Tama/Getty Images

Kandidáti odpovídající na otázky lidí z publika se do sebe neváhali pustit ani v případě dalších ožehavých témat, jako je energetika, rostoucí ceny pohonných hmot nebo útoky v Lybii. Oba hrají o přízeň střední třídy a oba ji vášnivě ujišťovali, že v Oválné pracovně budou pracovat v jejím zájmu. Poslední televizní debata se odehraje příští pondělí na Floridě.

Obama mluvil déle, získal pro sebe z debaty 44:04 minuty oproti 40:50 u Romneyho. Podle průzkumu stanice CNN mezi nerozhodnutými voliči byl i vítězem debaty, když jej za ně označilo 37 procent respondentů. Bývalý massachusettský guvernér Romney byl vítězem podle 30 procent. Třetina respondentů pak výsledek debaty vnímala jako nerozhodný. Průzkum stanice CNN pak ukázal, že Obama porazil Romneyho v poměru 46 ku 39 procentům.

Obama na rozdíl od první debaty v Denveru na začátku října Romneymu vracel každý útok a nenechával mu už volný prostor. Republikánovi například vyčetl, že myslí jen na bohaté, anebo že ze svého multimilionového majetku odvádí příliš málo. V závěrečném projevu pak Romneymu připomenul jeho slova o tom, že 47 procent Američanů de facto parazituje na státním rozpočtu. Sám se označil za obhájce všech obyvatel Spojených států a požádal o další čtyři roky v Bílém domě.

Druhá debata Baracka Obamy a Mitta Romneyho
Zdroj: ISIFA
Autor: Spencer Platt/Getty Images

Obama: Jako bývalý investor byste své záměry zamítnul

Během debaty, jíž v rozporu s původními plány dominovala domácí témata, pak silně kritizoval republikánovy plány na nápravu rozpočtu. Podle Obamy matematicky nesedí a jsou příliš vágní. Prezident pak svému soupeři připomenul, že jako svého času úspěšný investor by takový záměr určitě odmítl. „Takto kusý projekt byste nepřijal, a stejně tak by ho neměli přijímat Američané,“ řekl. Romney ale namítl, že má s nápravou rozpočtů dlouholeté zkušenosti.

Republikán měl pravděpodobně nejsilnější okamžik v debatě, když Obamovi vytknul špatný stav ekonomiky. Voličům pak řekl, že pokud současného šéfa Bílého domu znovu zvolí, čeká je jen to, co už znají. Pokud se ale rozhodnou pro nové jméno v Bílém domě, čeká je prosperita a obrat k lepšímu. Romney je chce zajistit díky svým zkušenostem z podnikání, ale třeba i z pořadatelského výboru olympijských her v Atlantě.

Druhá debata Baracka Obamy a Mitta Romneyho
Zdroj: ISIFA
Autor: Andrew Burton/Getty Images

Romneymu oponovala i moderátorka

Bývalému guvernérovi naopak nevyšel útok u tématu, kde měl podle očekávání mít silnou pozici. Šlo o útok teroristů v Libyi z 11. září letošního roku, při němž zemřel americký velvyslanec Christopher Stevens a další tři Američané. Bílý dům několik týdnů čelí kritice republikánů, že útok zpočátku špatně vyhodnotil, podával o něm zavádějící informace a že se nedostatečně postaral o bezpečí amerických diplomatů.

Obama ale ostře odmítl, že by jeho administrativa v tomto případu brala politické ohledy na nálady voličů. Takové názory označil za urážlivé. Za zavádějící naopak označil Romneyho tvrzení, že útok hned zkraje nepopsal jako terorismus. Dala mu přitom za pravdu i moderátorka debaty Candy Crowleyová, a republikán tak překvapivě ztratil půdu pod nohama, když na situaci nedokázal pohotově reagovat.

Kvůli tomu, že se moderátorka zastala Obamy, teď ale čelí kritice ze strany republikánů, že vedla debatu ve prospěch demokratického kandidáta. „Candy se mýlila a neměla nic takového vůbec dělat. Ani nedosáhla toho, aby oba kandidáti mluvili stejně dlouhou dobu,“ řekl bývalý republikánský guvernér státu New Hampshire John Sununu. Komentátorka prorepublikánské televize Fox News Megyn Kellyová prohlásila, že Crowleyová „zasáhla, aby pomohla prezidentovi“.

Demonstranti před univerzitou v Hempsteadu
Zdroj: ISIFA
Autor: Andrew Burton/Getty Images

Debata bez rukaviček

Debata na Hofstrově univerzitě v Hempsteadu ve státě New York byla mnohem intenzivnější než předchozí denverská. Kandidáti nestáli za řečnickými pulty, ale seděli na židlích, ze kterých vstávali při odpovědích voličům nebo reakcích na vyjádření soupeře. Diskuse tak přinesla mnoho živých slovních výměn, kdy Obama s Romneym stáli blízko sebe. Obviňovali se při nich nezřídka z nepravd.

Došlo třeba ale i na jejich penze. Romney se v jednu chvíli snažil Obamu přimět k přiznání, že v jeho investičním portfoliu na důchod jsou i investice do čínských firem. „Pane prezidente, díval jste se na svou penzi?“ zeptal se. „Na penzi se nedívám. Není tak velká jako vaše, tak mi to nezabere moc času,“ opáčil mu s úsměvem šéf Bílého domu.

Video Sestřih debaty Obama - Romney s českým tlumočením
video

Sestřih debaty Obama - Romney s českým tlumočením

„Pořadače plné žen“

Romney si pak jedním výrokem v diskusi vysloužil značnou popularitu na sociálních sítích. Když si s Obamou vyměňovali názory na rovné příležitosti mužů a žen, prohlásil, že když v úřadu massachusettského guvernéra hledal vhodné ženské kandidátky do své administrativy, nosily mu ženské organizace „pořadače plné žen“. Výraz se krátce poté objevil na sociální síti Twitter v desetitisících příspěvků a věnuje se mu minimálně jedna nová internetová stránka.

Po debatě na Hofstrově univerzitě se oba kandidáti střetnou už jen jednou. Před televizní kamery předstoupí 22. října v Boca Raton na Floridě. Tato poslední debata by se měla týkat pouze zahraniční politiky. Prezidentské volby se konají 6. listopadu.

Policisté monitorují různorodé protestní akce před univerzitou
Zdroj: ISIFA
Autor: Andrew Burton/Getty Images
Manželky kandidátů přišly obě v růžové
Zdroj: ISIFA
Autor: Rick Wilking-Pool/Getty Images