Papež k Pussy Riot: Byla to svatokrádež

Moskva - Papež Benedikt XVI. podpořil postoj ruské pravoslavné církve, podle níž se členky punkové skupiny Pussy Riot vystoupením v moskevské katedrále dopustily svatokrádeže. Vyjádřil také překvapení z reakcí některých médií, která se punkerek zastávala, uvedl úřad hlavy ruské pravoslavné církve patriarchy Kirilla, jehož představitel se s papežem setkal.

Za ruskou ortodoxní církev se proti aktivistkám ze skupiny Pussy Riot postavil i katolický papež Benedikt XVI. Pravoslavní to tvrdí na svých internetových stránkách. Mělo k tomu dojít během setkání se zástupcem moskevského patriarchátu Ilarionem, který má na starosti vnější diplomacii. 

„Bylo též zmíněno téma znesvěcování svatostánků v různých zemích a také projevy vandalismu v Chrámu Krista spasitele. Papež Benedikt XVI. vyjádřil solidaritu s pozicí ruské pravoslavné církve i překvapení z reakce řady médií na tyto události,“ stojí na stránkách zahraničního odboru ruské pravoslavné církve. 

Video Papež podpořil ruskou pravoslavnou církev
video

Papež podpořil ruskou pravoslavnou církev

Punkerky dostaly za punkovou modlitbu v pravoslavném chrámu dva roky vězení. Jedné z nich pak odvolací soud zmírnil trest na podmínku.

Ruská pravoslavná církev vyzvala krátce před odvolacím soudem punkerky k pokání za svatokrádež a znesvěcení kostela. Hudebnice odmítly přiznat vinu, neboť svůj protest považují za politický, ale věřícím se omluvily.

V Německu vyvolala silné protesty nominace Pussy Riot na Lutherovu cenu. Proti navržení vystoupili evangeličtí teologové, podle nichž byl protest rouhačstvím, ale i někteří politici. Odpůrci nyní usilují o zrušení nominace.