Pussy Riot musí do vězení bez odkladu a bez ohledu na děti

Moskva - Moskevský soud nevyhověl žádosti obhájců Pussy Riot, aby dvěma odsouzeným matkám punkerkám odložil nástup k výkonu trestu vězení, než jejich děti dosáhnou čtrnácti let věku.

Dvě členky skupiny Pussy Riot, Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová, byly pravomocně odsouzeny ke dvěma letům odnětí svobody za punkovou modlitbu „Bohorodičko, vyžeň Putina!“, kterou v únoru zazpívaly v moskevském chrámu Krista Spasitele. Pouze třetí odsouzené, bezdětné Jekatěrině Samucevičové, odvolací soud změnil původně nepodmíněný trest na trest s dvouletou podmínkou. Tolokonnikovová má čtyřletou dceru a Aljochinová pětiletého syna.

Tolokonnikovová podala žalobu za pomluvu na německý list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS). Ten v srpnovém článku bez ověření uvedl, že Tolokonnikovová shodila svou malou dceru z pracovního stolu. Autoři také přirovnávali akce skupiny Vojna (Válka), jejímž členem je Tolokonnikovová i její manžel Pjotr Verzilov, k německé teroristické Frakci Rudé armády. Ta své levičácké názory prosazovala v sedmdesátých letech násilím.

Organizace jsou si podle vyjádření FAS podobné metodami projevu a přístupem k dětem, které se stávají rukojmími protestních akcí.

Mark Fejgin, zástupce Tolokonnikovové, německému zpravodajskému serveru Deutsche Welle řekl, že takové srovnání je nepřípustné, protože punková skupina Pussy Riot nikdy nepoužívala násilí. Zmíněný příběh s pádem dcery ze stolu zas prý říká, že je špatná matka.