Česko-slovenský kuplířský gang lákal dívky do Británie

Londýn - V Londýně skončil před soudem česko-slovenský gang kuplířů, který do Británie lákal mladé Češky. Šestičlenná skupina je násilím nutila k prostituci a k fiktivním sňatkům. Britsko-české vyšetřování zjistilo, že gang do Británie nalákal nejméně 30 dívek. Nejmladší z nich bylo 18 let. Místo slíbeného zaměstnání je ale v Británii čekala prostituce.

Britská státní zástupkyně popisuje systém gangu: „Matka a syn řídili prostituci a dívce říkali, jaké služby má nabízet. Klienti platili Herákovi, sama dívka žádné peníze nedostávala, jen jídlo a cigarety.“ 

Právě Eddezider Herák měl dívky i znásilňovat. Kuplířský gang začala policie vyšetřovat už v roce 2010. Praha loni v létě tři kuplíře vydala do Británie. Britská policie identifikovala mnoho dívek, které se staly obětí surového násilí. Skončily se zlomenýma nohama a některé i pobodané. 

Radim Kadlček, ústecké státní zastupitelství:

„Jednalo se o skupinu působící částečně v České republice, kde docházelo k rekrutování dívek ze sociálně slabšího prostředí, které byly následně odváženy na území Velké Británie.“


Gang si přitom za sídlo vybral stejný dům, ve kterém v 70. letech manželé Fred a Rosemary Westovi znásilnili a zavraždili 11 mladých dívek.

Oběti českých kuplířů se zapsaly mezi 946 odhalených případů nucené prostituce v Británii. Přesnou výši trestů zatím britský soudce nezveřejnil, během soudu se totiž ukázalo, že dva ze šesti obžalovaných se dopustili závažnějších zločinů. Jejich verdikt padne až příští rok na jaře.