Obama vs. Romney: V debatě o zahraničí se často shodovali

Boca Raton – Americký stát Florida hostil třetí a poslední předvolební debatu amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho republikánského vyzývatele Mitta Romneyho. Diskuse moderovaná novinářem Bobem Schiefferem byla zaměřená na zahraniční politiku a oba protagonisté nalézali mnoho společných bodů, například ohledně postoje Spojených států vůči Íránu, nechuti k vojenské účasti USA v Sýrii, používání bezpilotních letadel v boji proti teroristům či k postupu Washingtonu během loňských nepokojů v Egyptě. Střetli se naopak třeba v otázce výdajů na obranu či toho, zda postavení USA v posledních čtyřech letech oslabilo, či posílilo.

Podle bleskového průzkumu stanice CBS News mezi nerozhodnutými voliči Obama debatu s přehledem vyhrál. Za vítěze jej označilo 53 procent respondentů, zatímco Romney byl úspěšnější podle 23 procent. Šéf Bílého domu uspěl i podle průzkumu stanice CNN mezi registrovanými voliči, kteří sledovali debatu. Vyhrál v poměru 48:40 procentům. 


Republikánský politik v mnohem poklidnější debatě, než byla ta předchozí z minulého týdne, vystupoval převážně uměřeně až defenzivně. Obama naopak byl agresivnější, když Romneyho tvrzení například několikrát označil za nepravdivá. Zároveň zdůrazňoval své větší zkušenosti v otázkách zahraniční politiky a národní bezpečnosti. Připomenul například zabití šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina, ukončení války v Iráku či postupný odchod z Afghánistánu.  

Romney se většinou snažil nedostávat s Obamou do slovních přestřelek a spíše se snažil představit svou vizi postavení Spojených států ve světě, která se až na nuance příliš neodlišovala od politiky současného šéfa Bílého domu. Republikán nicméně Obamovi vytkl, že Washington je ve světě příliš pasivní a že se to musí změnit. Aby to ale bylo možné, musejí se podle něj nejprve Spojené státy postavit ekonomicky na nohy. V zásadě totéž ale v debatě říkal i Obama.

Několikrát se ale současnému šéfovi Bílého domu podařilo na republikána úspěšně zaútočit. Hned v úvodu debaty jeho zahraniční politiku přirovnal k reliktu z 80. let, když Romneymu připomenul dřívější výrok o tom, že Rusko je největším nepřítelem USA. Republikánova slova o tom, že americké námořnictvo má méně lodí než v roce 1916, odmítl s tím, že doba se od té doby změnila a že stejně tak teď USA mají méně „koní a bajonetů“. „Máme teď ty věci, kterým se říká letadlové lodi a na kterých přistávají letadla,“ řekl také sarkasticky Obama.

Co zaznělo v debatě

Barack Obama:
Studená válka skončila před 20 lety, ale co se naší zahraniční politiky týče, zdá se, že právě do 80. let se chcete vrátit.

Mitt Romney:
Gratuluji mu k dopadení Usámy bin Ládina a pronásledování vedení Al Káidy. Tento problém ale zabíjení vyřešit nemůže. Budeme muset vymyslet ucelenou strategii, jak islámskému světu pomoct, aby odmítl násilný extremismus.

Barack Obama:
Guvernére, problém je, že v mnoha otázkách – ať už je to Blízký východ, Afghánistán, Irák a nebo teď Írán – jste příliš nejednotný a rozptýlený.

Mitt Romney:
Rusko proti nám dál bojuje v OSN. Co se Ruska nebo Putina týče, nehodlám si nasadit růžové brýle. A rozhodně Putinovi neřeknu, že mu po volbách věnuji víc flexibility.


Poslední debata byla důležitá pro další dělení sympatií voličů

Diskuse se často stáčela k domácím otázkám, protože zahraniční politika na rozdíl od stavu hospodářství není ve středu letošní předvolební kampaně. Oba kandidáti tak například zmínili své recepty na podporu ekonomiky či energetickou politiku, která nicméně podle obou pomůže zlepšit strategické postavení ve světě. Moderátor Bob Shieffer v jednu chvíli Obamu i Romneyho přesto vybídnul, aby se vrátili k tématu zahraniční politiky.   

Předvolební souboj obou politiků je podle posledních průzkumů značně vyrovnaný. Poslední debata tak může být důležitá pro další dělení sympatií voličů. Obama do ní vstupoval s výhodou, protože je v zahraniční politice silnější než Romney. Republikán zvítězil v první debatě. Ve druhé ale šéfovi Bílého domu podlehl. Aktuální souboj tak mimo jiné rozhodoval i o tom, který z politiků si odnese pomyslnou korunu vítěze předvolebních televizních diskusí. 

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

Reportáž Michala Kubala

23.10.2012, UD

Vstup Michala Kubala

Obama a Romney prošli poslední debatou

Poslední televizní duel: Obama vs. Romney (s českým překladem)