V Sýrii se po několikahodinovém příměří znovu umírá

Damašek/Bejrút – Dočasné příměří v Sýrii platné od dnešního rána nevydrželo ani pět hodin. Na severozápadě země vypukly prudké boje mezi povstalci a vládními vojáky. Mrtvé i zraněné si vyžádala exploze nastražené nálože v Damašku. Příměří dojednal při příležitosti muslimského svátku íd al-adhá zprostředkovatel OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí.

Příměří vstoupilo v platnost v 06:00 místního času (05:00 SELČ), boje kolem základny Vádí Daif propukly kolem desáté hodiny. Povstalečtí bojovníci, většinou údajně z radikálního uskupení An-Nusrá, které se odmítlo k příměří připojit, se pokusili zaútočit na základnu ležící u města Maarat an-Numán, vládní síly odpověděly dělostřeleckou palbou na sousední vesnici.

Povstalci obsadili Maarat an-Numán 9. října a od té doby se opakovaně snaží dobýt i blízkou armádní základnu, která je nejvýznamnější v regionu a je stále ještě v rukou armády. Na základně chtějí rebelové získat zbraně, munici a pohonné hmoty. Obě strany svádějí boj také o kontrolu nad přilehlým úsekem strategicky důležité dálnice z Damašku do Aleppa.

Následky výbuchu v Damašku
Zdroj: AP Photo

Pět mrtvých a nejméně 32 zraněných si vyžádal výbuch nálože nastražené v autě v jižní části Damašku. Opoziční aktivisté oznámili, že nálož vybuchla poblíž dětského hřiště ve čtvrti Daf aš-Šúk, v níž žijí hlavně sunnité.

Syrská armáda vydala odpoledne prohlášení, v němž ujišťuje, že její vojáci bojovali jen v případech, kdy byli napadeni povstaleckými oddíly.

„Mezi oběma stranami panuje krize důvěry. Příměří nebylo na pevných základech a bylo příliš křehké na to, aby vydrželo čtyři dny. Mír se dohodl na základě jednání. Nebyla to ale politická jednání, která by dospěla k určitým závěrům,“ uvedl ve Studiu ČT24 libanonský publicista Hassan Ezzedin.


Bojovník opoziční Syrské svobodné armády
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Narciso Contreras

Aktivisté využili příměří k protestům

V řadě syrských měst věřící po modlitbách na zahájení největšího muslimského svátku íd al-adhá vyšli do ulic, aby požadovali svržení režimu prezidenta Bašára Asada.

Protestní shromáždění se podle Syrské organizace pro lidská práva konala především v Raka na severovýchodě země, kde bezpečnostní síly nasadily proti demonstrantům slzný plyn. V provincii Dará, zejména ve městě Inchíl, byli při zásahu proti demonstrantům postřeleni tři z nich. Protesty jsou hlášeny také z některých damašských čtvrtí, z provincie Hamá a města Aleppo a okolí.

Ve městě Habit v provincii Idlib demonstranti údajně provolávali na Asadovu adresu: „Zrádče, bídníku, zničil jsi Sýrii!“ Aktivisté protestních hnutí označují dočasné příměří za příležitost pro Syřany vyjít do ulic bezpečně vyjádřit svůj názor.

Video Telefonát Břetislava Turečka
video

Telefonát Břetislava Turečka

Telefonát Břetislava Turečka

26.10.2012, Z12

Rozhovor s libanonským publicistou Hassanem Ezzedinem