Ukrajinci volí parlament, ale naději na změnu nevidí

Kyjev – Ukrajinci rozhodují o novém složení jednokomorové sněmovny. O 450 mandátů se uchází několik desítek politických stran. O výsledku podle očekávání rozhodne souboj mezi vládní Stranou regionů prezidenta Viktora Janukovyče a opozicí vedenou boxerským šampionem Vitalijem Kličkem a vězněnou expremiérkou Julijí Tymošenkovou. Většina komentářů se přiklání k závěru, že vítězem voleb se stane Janukovyč.

Strana prezidenta Janukovyče má podle průzkumů vítězství téměř jisté. A věří si i on sám - i když na něj tlačí Západ a opozice kvůli vězněné expremiérce Juliji Tymošenkové. „Tyto volby přispějí ke sjednocení Ukrajiny a vytvoření silného státu,“ věří Janukovyč.

Tymošenková odvolila za zdmi charkovského vězení. A k volebním urnám svolala všechny Ukrajince – jen masová účast může podle ní omezit podvody a machinace s hlasy. „Tyto volby nemůžeme považovat za spravedlivé už jen proto, že hlavní opoziční vůdci nejsou vůbec registrovaní,“ upozorňuje dcera Tymošenkové Jevgenija.

Hvězda z ringu - s výsledky může zamíchat Kličko

Klíčovou postavou voleb se nečekaně stal boxerský šampion Vitalij Kličko a jeho nová strana UDAR. Průzkumy jim přisuzují druhé místo. Jednačtyřicetiletý boxer je na Ukrajině legendou. Každý chce jeho podpis, každý ho touží vidět. Kličko se rozhodně nebrání a své popularity dokáže náležitě využít. Preference jeho strany UDAR před volbami strmě stoupají.

O programu mluví Kličko hodně obecně. Kritizuje vládnoucího prezidenta Janukovyče, slibuje lepší důchody i platy a orientaci na Evropu. „Nechceme žít v totalitní zemi. Vyznáváme hodnoty, jako je konkrétní občan, jeho práva, svoboda a úcta k zákonům,“ tvrdí bývalý boxer.

Předvolební průzkumy dělají z Klička černého koně voleb. Jeho UDAR může pomoct ukrajinské prozápadní opozici porazit vládnoucí Stranu regionů a komunisty. Počty jsou ale těsné a rozhodnout může věhlas slavného boxera.

Předvolební plakát Vitalije Klička
Zdroj: ČT24

Kličko patří ke světovým boxerským legendám. Vydělal velké peníze, a na Ukrajině má proto pověst nezkorumpovaného muže, který jde tvrdě za svým cílem. Do politiky se vrhl před pár lety. Kandidoval na kyjevského starostu a pomalu si budoval politickou základnu. Teď ho nahoru nese touha Ukrajinců po změně.

  • Vládnoucí Strana regionů prezidenta Viktora Janukovyče nabízí stabilitu a blahobyt, slibuje pětiprocentní růst ekonomiky, stabilitu měny, zrušení závislosti na dovozu energetických surovin a možné zrušení povinné služby v armádě.
  • Vlast (Baťkivščyna) sází na boj s korupcí; slibuje zákon o odvolání prezidenta a o odvolávání poslanců a změny v jejich nedotknutelnosti.
  • UDAR slibuje hlavně boj s korupcí pod heslem Nastal čas úderu. Kličko upozornil, že se objevují snahy jeho stranu diskreditovat. Na západě Ukrajiny se prý objevují noviny, kde ho nazývají rusofilem, a na východě ho označují za nacionalistu.
  • Komunisté tradičně horují pro „ústavní potvrzení práva národa ovládat svoje přírodní zdroje, zemi i výrobní aktiva“ a také slibují boj s korupcí.
  • Nacionalisté ze Svobody obviňují politické oponenty z „ukrajinofobie“ a požadují zrušit „antiukrajinský“ jazykový zákon, který otevřel cestu k vyhlášení ruštiny jako fakticky druhého úředního jazyka v místech se silnou ruskojazyčnou populací. Chtějí místo něho přijmout zákon o ochraně ukrajinštiny.

Ukrajinci svým politikům nevěří a svůj hlas klidně prodají

Prezidentovi ani parlamentu nedůvěřuje víc než polovina Ukrajinců. Skoro pětina z nich je ochotná prodat svůj hlas za peníze. To jsou neradostné výsledky sociologických průzkumů před nedělními volbami do ukrajinského parlamentu. Zatímco politici ve velkém skupují hlasy voličů, lidé se k politice otočili zády.

„Ukrajina, myslím tím obyčejné lidi, už si zvykla na prázdné sliby a lži,“ tvrdí Mykola Bilous. Před 8 lety jásal Mykola s ostatními na kyjevském Majdanu a slavil vítězství prozápadních politiků. V roce 2010 se smířil s příchodem jejich rivala Viktora Janukovyče. Konečný účet je podle něj ale stejný - nejdřív velká očekávání, pak hořké zklamání.

Ukrajinci vidí politiku jako bludiště s krysami
Zdroj: ČT24

Deziluze je cítit i v ulicích Kyjeva. Kampaň před volbami skoro neexistuje. Zbývá její karikatura. Umělec Viktor ukazuje v centru města vládnoucí ukrajinské politiky jako krysy, které zajímají jen peníze. A volbami hýbají podle svých přání. „Tyhle volby už jsou předem zfalšované. Ani nemá smysl je provádět. Už chystají seznamy s výsledky, kdo vyhrál,“ tvrdí Viktor.

Každý pátý Ukrajinec dokonce v předvolebních průzkumech připustil, že by byl ochotný svůj hlas prodat. Jakékoli straně, která dostatečně zaplatí. „Nejvíc jsme kupování voličů zaznamenali v Kyjevě. Během průzkumu nám skoro polovina lidí potvrdila, že se s tím problémem v nějaké míře setkali,“ říká socioložka Irina Bekeškinová. Politici rádi hlasy nakoupí a Ukrajinci získají alespoň něco do kapsy. Nebo se stáhnou do soukromé ulity.

Video Hlasování na Ukrajině je v plném proudu
video

Hlasování na Ukrajině je v plném proudu

Hlasování na Ukrajině je v plném proudu

28.10.2012, Z14

Ukrajinci volí parlament

Reportáž Josefa Pazderky

Aby zabránily volebním podvodům, rozhodly se hlavní opoziční strany vést souběžně samostatné sčítání hlasů. Volební komise podle médií obdržela už 3 700 oficiálních stížností, mezi nimiž převládají informace o skupování volebních hlasů, o nezákonných formách agitace a zastrašování voličů. V souvislosti s porušováním volebních zákonů policie obvinila už 75 lidí.

Na dodržování veřejného pořádku při hlasování bude dohlížet 65 000 ukrajinských politiků, na správnost hlasování pak kolem 5 000 zahraničních pozorovatelů. Do stavu zvýšené celostátní pohotovosti byli uvedeni pracovníci ukrajinského ministerstva pro mimořádné situace.