Progress sebou hodil: S ISS se spojil šest hodin po startu

Bajkonur (Kazachstán) - Nákladní loď Progress M-17M se úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Dorazila k ní po zkráceném letu necelých šest hodin po startu z kazašského Bajkonuru, odkud ji vynesla raketa Sojuz-U. Dispečeři ruského letového provozu poprvé v ostrém režimu spojili nákladní loď s ISS už šest hodin po startu; dosud tato operace trvala nejméně dva dny.

Rychlejší varianta spojení nákladní lodi s ISS byla v testovacím režimu odzkoušena už letos v létě při letu Progressu M-16M, který je nyní připevněn k jednomu z přistávacích uzlů mezinárodní stanice.

Progress na ISS dopravil 2,5 tuny nákladu, zejména vědecké přístroje, palivo, potraviny a vodu. Na ISS je nyní šestičlenná posádka složená z velitelky Sunnity Williamsové z USA, ruských kosmonautů Jurije Malenčenka, Olega Novického a Jevgenije Tarelkina, amerického astronauta Kevina Forda a Japonce Akihika Hošidea.

/*json*/{"map":{"lat":45.850803959178,"lng":63.32347869873,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/