Aféra šéfa CIA podle Obamy neohrozila bezpečnost USA

New York - Podle Baracka Obamy nejsou důkazy, že by milostná aféra exšéfa CIA Davida Petraeuse ohrozila bezpečnost Spojených států. Petraeus odstoupil minulý pátek kvůli nemanželskému vztahu s Paulou Broadwellovou, která o něm psala knihu. Prezident se také postavil za generála amerických vojsk v Afghánistánu Johna Allena. Ten čelí vyšetřování kvůli nevhodné komunikaci s milenkou, které měl téměř denně posílat milostné dopisy. Obama vzkázal, že má v Allenovy schopnosti plnou důvěru. Zároveň ale vyzval Senát, aby rychle potvrdil jeho nástupce Josepha Dunforda.

„Nemám v tuto chvíli důkazy o tom, že (během aféry) byly odhaleny tajné informace, které by měly dopad na národní bezpečnost,“ řekl dnes šéf Bílého domu. Opět ocenil Petraeusovy zásluhy. Prezident vyjádřil naději, že současná aféra bude v generálově životopise „poznámkou pod čarou“.

Kvůli aféře šéfa CIA s ženou, která o něm psala biografii, se začal Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zabývat tím, zda nebyly ohroženy citlivé informace. Agenti FBI dokonce v domě Broadwellové v noci z pondělka na úterý provedli prohlídku.

A Obama kromě aféry exšéfa CIA teď řeší i milostné pletky šéfa amerických vojsk v Afghánistánu Johna Allena. Když se jednotky ISAF chystaly na logisticky náročný odchod ze stále neklidného Afghánistánu a vojáci pracovali bez zastavení v tvrdých podmínkách, jejich nejvyšší velitel si denně našel čas na psaní osobních e-mailů o desítkách stran. „Prezident pozastavil nominaci generála Allena do funkce vrchního velitele v Evropě,“ potvrdil mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Inspekce ministerstva obrany Allena vyšetřuje kvůli „nepatřičným stykům“, tedy právě kvůli obřímu množství údajně koketních e-mailů, které si generál posílal s Jill Kelleyovou. Právě ona přitom odstartovala vyšetřování FBI, které předznamenalo pád legendy americké armády, generála David Petraeuse, Allenova předchůdce v Afghánistánu.

David Petraeus a John Allen
Zdroj: ISIFA
Autor: Chip Somodevilla/Getty Images

Allen může stále ještě doufat, že kauza neznamená, na rozdíl od Petraeusova osudu, úplný konec jeho kariéry. Prezident Obama za ním stále stojí. „Věří v generála Allena. Je přesvědčený, že dělá a dělal vynikající práci u jednotek ISAF,“ dodal Carney. Pro Allena jsou teď ale mnohem důležitější závěry vyšetřovatelů, právě oni mohou jeho e-maily vyhodnotit jako porušení armádních předpisů, za které hrozí i vojenský tribunál. Pro prezidenta Obamu zase to, že se už žádný podobný skandál mezi generály neobjeví.

Video Obama se přiklonil na stranu generála Allena
video

Obama se přiklonil na stranu generála Allena