Dva mrtví byli příbuzní, kteří zemřeli jeden v sobotu a druhý v pondělí v oblasti vzdálené asi 50 kilometrů severně od Kampaly. U třetí oběti ještě nebyly dokončeny laboratorní testy. Dalších 15 lidí experti sledují, zda se u nich neobjeví příznaky nemoci.
Předchozí epidemie vypukla v červenci a do 4. října, kdy ministerstvo informovalo o jejím zvládnutí, zabila 17 lidí.
Velmi nakažlivý virus ebola způsobuje hemoragickou horečku a smrt až u 90 procent nakažených. Není proti němu známá protilátka. Šíří se krví a tělesnými sekrety, ale také sexuálním stykem a dotekem ostatků zemřelého.
Od začátku října se Uganda potýká s dalším virem podobným ebole. Tento virus marburg způsobuje rovněž krvácivé horečky a podobá se ebole jak způsobem šíření, tak procentem úmrtnosti. Od října na nákazu zemřelo osm lidí a devět je nakaženo. V Ugandě se sleduje pro podezření z nákazy stav 400 lidí, v pohotovosti jsou zdravotnické instituce i v sousední Rwandě.
Někteří vědci přitom nevylučují možné šíření viru vzduchem. Na tento způsob nejnověji poukázali kanadští experti. Ve studii zveřejněné v odborném britském časopise Nature Scientific Reports informovali o experimentu, při kterém do uzavřeného výběhu s šesti mláďaty prasete divokého nakaženými zairským typem eboly umístili klece se čtyřmi makaky. Všechny opice se ebolou nakazily, aniž byly s prasaty v přímém kontaktu. Při podobném testu s nakaženými a zdravými makaky ale ke kontaminaci nedošlo.