Desítky tisíc lidí nejsou ale instalací na bruselském Velkém náměstí nijak nadšeni. Na internetu dokonce spustili kampaň a petiční akci a chtějí svůj tradiční vánoční jehličnan zpět. Proti Jedli Modernicus bouří i poslankyně bruselského regionu Bianca Debaetsová. Na náměstí, které symbolizuje Brusel, se podle ní vůbec nehodí. Neutěšuje ji ani to, že na moderní jedli budou moct lidé vystoupit, a vidět tak náměstí shora. „Vánoční jedli si přišlo prohlédnout milion a půl lidí. Lidé k ní mají vztah, stala se téměř součástí jejich identity,“ argumentuje.
Řada Bruselanů instalaci považuje za útok na tradiční podobu křesťanských svátků a vyslovuje obavy, že jde o ústupek početné muslimské komunitě. Bruselská radnice ale tyto výtky rozhodně odmítá. „To je úplný nesmysl. Stále máme na náměstí vánoční jesličky a toto je pro nás stále vánoční strom, takže vánoční tradici dodržujeme,“ říká Perrine Marchalová, mluvčí bruselské radnice pro cestovní ruch. Radnice už ale s politováním přiznala, že akci s názvem Zimní potěšení internetové bojkoty a protesty pokazily.

Reportáž Bohumila Vostala
V Belgii s více než deseti miliony obyvatel žije podle místních médií muslimská komunita čítající kolem 400 000 lidí. Počátkem léta zemi pobouřil incident, kdy zahalená muslimka napadla policistku, která jí v souladu se zákonem nařídila sundat závoj a legitimovat se. „My muslimové nemáme pro vás nevěřící a váš životní styl ani špetku úcty. Naše náboženství je nadřazené tomu vašemu. Pokud se vám to nelíbí, můžete se z Belgie odstěhovat,“ prohlásil k tomu tehdy člen islámské skupiny Šaría4Belgium Fouad Belkacem (původem z Maroka).