Coulson a Brooksová čelí žalobě kvůli korupci

Londýn – Bývalý mluvčí britského premiéra Andy Coulson a někdejší šéfka listů mediálního magnáta Ruperta Murdocha v Británii Rebekah Brooksová budou obžalováni z korupce. Oznámila to dnes britská prokuratura, podle níž se obžaloba týká celkem pěti lidí. K žalobě vedlo vyšetřování ilegálních odposlechů v britském bulváru. Vyšetřování se rozšířilo i na další ilegální praktiky, například na uplácení policistů a státních úředníků.

Dalšími obžalovanými jsou novináři Clive Goodman a John Kay, stejně jako zaměstnankyně ministerstva obrany Bettina Jordanová Barberová. Goodman pracoval pro již zrušený nedělník News of the World (NoW) a Kay byl šéfreportérem dalšího Murdochova bulváru The Sun. 

Nynější obžaloby jsou důsledkem loňského skandálu kolem odposlechů, k němuž se uchylovali novináři NoW. Nedělník postupně vedli Coulson i Brooksová. Vyšetřování se ale rozšířilo nejen na odposlechy, ale i na další ilegální praktiky, například na uplácení policistů a státních úředníků výměnou za informace. 

Jedna dnes zveřejněná žaloba se týká Brooksové, Kaye a Jordanové Barberové, která údajně dostala v letech 2004 až 2011 celkem 100 000 liber (3,2 milionu korun) za informace použité v článcích The Sun. 

Andy Coulson, bývalý šéf komunikace premiéra Davida Camerona, a někdejší královský reportér NoW Clive Goodman budou podle prokuratury obžalováni za platby státním úředníkům výměnou za informace, včetně takzvané „zelené knihy“ obsahující kontaktní informace členů královské rodiny a zaměstnanců královského paláce. 

Goodman byl odsouzen už v roce 2007, kdy se skandál s odposlechy objevil poprvé. Tehdy šel do vězení za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny. Tehdejší šéfredaktor NoW Coulson tvrdil, že o ilegálních odposleších nic nevěděl. Odešel nicméně v lednu 2007 z funkce šéfredaktora s tím, že přijímá celkovou odpovědnost za dění v listě. Nastoupil pak ke Cameronovi, pro něhož pracoval do začátku roku 2011. 

Pro Coulsona i Brooksovou je to již třetí sada žalob. Brooksová je obžalovaná ze spiknutí v souvislosti s ilegálními odposlechy, včetně mobilu unesené dívky Milly Dowlerové. Informace o těchto odposleších loni celý skandál odstartovaly. Brooksová také čelí žalobě z maření výkonu spravedlnosti, když prý skrývala před policií důkazy o odposleších. 

Brooksová, která vedla The Sun i NoW, se posléze stala šéfkou všech britských listů Ruperta Murdocha. Veškerá obvinění popírá. 

Coulson je také obžalován kvůli odposlechům, stejně jako z křivé výpovědi před soudem v Glasgowě, který se týká místního politika Tommyho Sheridana. Také on tvrdí, že je nevinen.