Dekret autoritářského prezidenta se týká 13 000 zaměstnanců v devíti státem kontrolovaných dřevozpracujících závodech a dalších tří tisíc stavebních dělníků, kteří se podílejí na modernizaci těchto závodů. Pracovníci musejí podepsat nové pracovní smlouvy, v nichž je doložka, že pokud ze svého zaměstnání odejdou, budou muset vrátit veškerou mzdu, kterou dostali od podepsání pracovní smlouvy. Úřady srazí tyto peníze ze mzdy v novém zaměstnání. Ti, kdo nové zaměstnání nezískají, budou posláni zpět na svá pracoviště – i je potom čeká pokuta.
Jaká slova si vyslechli šéfové dřevozpracujících závodů
"Mně ty vaše pohádky a vytáčky nejsou absolutně k ničemu. Koukejte začít pracovat. Tady to inženýři pořádně zpackali. Tohle je náš první ostrý rozhovor a dál už se s vámi bavit nebudu," řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko.
Kritikové srovnávají tato opatření s nevolnictvím a varují, že se tím jen prohloubí ekonomické problémy země. „Lukašenko se vrací k otroctví,“ řekl šéf nezávislého diskusního fóra Jevgenij Preigerman. „Strašná hospodářská situace a útěk pracovníků do jiných zemí donutil Lukašenka vzít do ruky hůl a snažit se řešit problémy tímto barbarským způsobem.“
Z desetimilionového Běloruska asi milion lidí pracuje v zahraničí, většina z nich v sousedním Rusku, na Ukrajině, v Polsku a Litvě.
