Kandidátem SPD na spolkového kancléře je Peer Steinbrück

Hannover – Sjezd opoziční Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) oficiálně zvolil bývalého ministra financí Peera Steinbrücka kandidátem strany na německého kancléře. Steinbrück tak ve volbách na podzim 2013 vyzve stávající kancléřku Angelu Merkelovou z Křesťanskodemokratické unie (CDU). Ve svém kandidátském projevu mimo jiné odmítl případnou velkou koalici s křesťanskými demokraty – vyslovil se pro koalici se Zelenými.

Pětašedesátiletý Steinbrück získal drtivou většinu 93,45 procenta hlasů po projevu, jímž na šest stovek delegátů udělal obrovský dojem. I komentátoři německých zpravodajských televizí jeho téměř dvouhodinový proslov označili za strhující. Steinbrück si za něj vysloužil mnohaminutový bouřlivý aplaus. Delegáti ovšem přerušovali potleskem téměř každou druhou větu jeho kandidátského projevu.

Politik prohlásil, že Německo potřebuje obrodu sociálně tržního hospodářství. „Sociální stát blahobytu je velký projekt německé sociální demokracie,“ prohlásil. Stát blahobytu podle něj není luxus, naopak teprve on prý umožňuje svobodu a demokracii. Voliči prý mají mít možnost rozhodnout se, zda chtějí jednotnou minimální mzdu, závazné kvóty pro zastoupení žen ve vedoucích funkcích, lepší vzdělání, důstojné důchody a dostupné nájmy.

Podle komentátorů dokázal oslovit všechny proudy v sociální demokracii. Například střednímu stavu slíbil, že i kdyby SPD zvyšovala daně, udělala by to tak, aby se to této vrstvy dotklo co nejméně.

Steinbrück delegátům rovněž poděkoval za podporu, když byl nedávno v médiích kritizován za vedlejší příjmy z tučných honorářů za nejrůznější přednášky a rozhovory. Stav konta podle něj nevypovídá o schopnostech člověka zasazovat se o občany, jimž se daří hůře, „vůbec nic“.

Vysloužil si kritiku Greenpeace

Konference sociálních demokratů přesto neproběhla bez poskvrny. Narušila ji skupina aktivistů Greenpeace, která za Steinbrückovými zády rozvinula transparent kritizující energetickou politiku SPD sázející mezi ostatními zdroji i na uhlí.

Volební lídr SPD v souboji o kancléřství vyzve stávající šéfku vlády Merkelovou. Nebude to mít lehké, protože současná kancléřka se stále těší značné popularitě. Tento týden ji navíc ve funkci předsedkyně CDU potvrdilo 97 procent delegátů strany. Steinbrück předsedou SPD není, v čele uskupení stojí exministr životního prostředí Sigmar Gabriel.

Kdo je Peer Steinbrück?

Narodil se 10. ledna 1947 v Hamburku, svou politickou kariéru ale spojil převážně s nejlidnatější německou spolkovou zemí Severním Porýním-Vestfálskem, kde v letech 2002 až 2005 zastával úřad zemského premiéra.

Vystudoval ekonomii a jako expert na finanční otázky je uznáván i politickými konkurenty. Jeho odborné schopnosti ho vynesly i na dosavadní vrchol jeho politické dráhy: V letech 2005 až 2009 byl spolkovým ministrem financí ve vládě velké koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou.

Do SPD vstoupil v roce 1969. V letech 2005 až 2009 byl místopředsedou strany. Jeho velkým vzorem je bývalý sociálnědemokratický kancléř z let 1974 až 1982 Helmut Schmidt, s nímž ho spojuje vášeň pro šachy.

V dobách vládní spolupráce si Steinbrück s Merkelovou navzdory odlišné stranické příslušnosti velmi dobře rozuměli a německá média jim přezdívala „tým snů“. Tehdejšímu ministrovi financí přičítají velkou zásluhu na tom, že Německo bez vážnějších následků prošlo mezinárodní finanční krizí na konci minulého desetiletí.

Steinbrück je považován za vysoce inteligentního a obratného řečníka, který se nebojí použít i ostřejší výraz. Proslul svým sarkastickým humorem. Jeho kritici především z levého křídla SPD mu však vyčítají přílišný pragmatismus a „pravičáctví“.

Je ženatý, s manželkou Gertrud má syna a dvě dcery.