Izrael chce uvolnit politiku vůči pásmu Gazy

Jeruzalém - Izrael chystá změnu politiky vůči palestinskému pásmu Gazy a vyjednává v tomto smyslu s Egyptem, který působí jako prostředník mezi radikálním Hamasem a Izraelem. S odvoláním na nejmenované izraelské vládní zdroje o tom informoval list The Jerusalem Post. Nová opatření, která mají být zveřejněna po lednových parlamentních volbách v Izraeli, by údajně mohla vést k uvolnění restriktivních opatření Izraele vůči tomuto území.

Zdroj: ISIFA Autor: APAimages / Rex Features

Bývalý velitel izraelské rozvědky Mossad Efraim Halevy tento týden přiznal, že se v Káhiře dojednávají detaily příměří, které Izrael uzavřel v listopadu s radikálním Hamasem. Poprvé vůbec se prý Izraelci vůči Hamasu, který pásmo ovládá, zavázali k něčemu písemně.

Příměří ukončilo osmidenní boje, vyprovokované palestinskou raketovou palbou. Zahynulo přes 160 Palestinců a šest Izraelců. Prostředníkem při vyjednávání příměří byl Egypt. Všechny palestinské radikální frakce přistoupily na to, že ukončí palbu z pásma. Izrael oplátkou slíbil, že otevře hraniční přechody, usnadní pohyb osob i přepravu zboží a skoncuje s útoky na Palestince pohybující se u hranice.  

Nová politika vůči pásmu

Halevy řekl, že Izrael i „kdokoli, s nímž se vyjednává“, nemají zatím zájem zveřejnit další detaily této dohody. Zastřeno je také to, kteří Egypťané jsou do rozhovorů zapojeni - Izrael s Hamasem přímo nevyjednává, řadí ho k teroristickým organizacím. Přes veškeré utajování se podle Halevyho ale vynořuje „začátek nové politiky“ vůči pásmu. „Povolujeme dovoz určitých věcí a jednáme s lidmi z pásma jinak než dosud,“ řekl.

Komentoval také návštěvu politického vůdce Hamasu Chálida Mišala v Gaze. Mišal tam přijel krátce po dojednaném příměří po mnoha letech strávených v exilu. Izrael v minulosti mnoho členů vedení Hamasu zlikvidoval při cílených operacích. Halevy prohlásil, že Mišalova návštěva by nebyla možná bez tichého souhlasu Izraelců a také egyptského prezidenta Muhammada Mursího. Připomenul, že do Gazy se chytal také íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí, ale jeho cesta byla dvakrát zamítnuta.

V Izraeli podle deníku začíná převládat přesvědčení, že restrikce vůči Gaze jsou pozvolna a tiše uvolňovány a že to umožní zajistit trvalejší příměří. Je však třeba Hamasu zabránit vyzbrojovat se.

Izrael uvalil na pásmo blokádu, když se Hamas v roce 2007 zmocnil vlády nad tímto územím. Uzavřel přechody a kromě humanitárních potřeb a potravin zakázal i dovoz zboží. Palestinci si vyhloubili tunely pod hranicí s Egyptem a pašovali jimi pak nejen spotřební zboží, ale také vše ostatní včetně zbraní.