Kim Čong-un nařídil vývoj ještě větších raket

Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil vědcům a technikům vyvinout větší rakety a nové satelity. Napsal to severokorejský tisk. Severní Korea před pár dny úspěšně odpálila první raketu dlouhého doletu. Na oběžnou dráhu vynesla družici. Podle západních expertů je ale nefunkční. Jižní Korea tvrdí, že dalším krokem severního souseda může být vývoj rakety, která doletí až na území Spojených států.

„Měli byste vyvinout a vypustit celou škálu dalších funkčních družic včetně komunikačního satelitu a (vytvořit) nosné rakety větší kapacity,“ vyzval Kim vědce, techniky a další, kdo se na raketovém programu podíleli. Pro ně v pátek vláda uspořádala banket v Pchjongjangu.

Severní Korea 12. prosince přitom popudila mezinárodní společenství, když odpálila raketu dlouhého doletu, jež na oběžnou dráhu kolem Země vynesla družici. Ta je ale podle mínění západních expertů „mrtvá“, nic nevysílá a na orbitě se propadá dolů.

Analýza prvního stupně rakety ale naznačuje, že obavy ze severokorejských ambicí jsou na místě. Podle představitele jihokorejského ministerstva obrany je KLDR schopná sestavit raketu, která dolétne do vzdálenosti přes 10 000 kilometrů s bojovou hlavicí o váze 500 až 600 kilogramů.

Start severokorejské rakety Unha-3
Zdroj: ČTK/AP
Autor: KRT/AP Video

„Tento start (…) byl velkým prohlášením, které demonstrovalo nezávislost KLDR a její legitimní právo na využití vesmíru k mírovým účelům,“ dodal Kim Čong-un v prohlášení, které zveřejnila oficiální tisková agentura KCNA.   

Západ na start rakety pohlíží jako na nepříliš dobře skrývaný způsob, jak obejít sankce OSN zakazující KLDR provádět testy raket dlouhého doletu. Ty podle OSN nejen ohrožují regionální stabilitu, ale navíc plýtvají zdroji a prostředky v zemi, jež se potýká s chronickým nedostatkem jídla. Panují navíc obavy, že KLDR bude pokračovat i ve svých jaderných testech. 

Nicméně třicet let balistického raketového programu přivedlo podle odhadů severokorejské střely k možnosti udeřit na území Spojených států. Experti ale zatím mluví o nedokonalé technologii. Chybí účinný naváděcí systém a může trvat i několik let, než KLDR zvládne vybavit rakety jadernou hlavicí. V zemi, kde obyvatelstvo trpí hladem, ale technologické úspěchy pomáhají upevnit pozici Kim Čong-una, který teprve před rokem převzal otěže po svém otci.

Video Reportáž Tomáše Eyema
video

Reportáž Tomáše Eyema