Pedofil Savile měl volný přístup k Thatcherové

Londýn - Zesnulý britský moderátor Jimmy Savile, který je hlavní postavou obřího pedofilního skandálu, měl v dobách své největší slávy v 80. letech minulého století volný přístup do nejvyšších pater britské politiky a pravidelně se setkával i s ministerskou předsedkyní Margaret Thatcherovou. Vyplývá to z archivních dokumentů, které byly po uplynutí 30leté ochranné lhůty zpřístupněny veřejnosti.

Moderátor zemřel loni v říjnu ve věku 84 let. Ve své době patřil k nejoblíbenějším televizním celebritám a královna ho povýšila do šlechtického stavu za charitativní činnost. Letos však policie začala vyšetřovat podezření, že Savile dlouhá léta ve velkém zneužíval mladistvé.

Zatím zkoumá 199 případů sexuálního zneužívání, z toho 31 znásilnění. Jako jeho sexuální oběti se policii přihlásilo už 450 osob.

Nově odtajněné dokumenty ukazují, že se Savile v 80. letech těšil přízni britského kabinetu a že osobně jednal i premiérkou Margaret Thatcherovou. Ta ho dokonce pozvala na oběd ve svém venkovském sídle, kde s ní Savile probíral možnost příspěvků a daňových úlev pro své charitativní společnosti.

Podle historika Marka Duntona z Národního archivu dokumenty svědčí o tom, že Savile udržoval s členy vlády nadstandardně otevřené a přátelské vztahy. Ministři podle něj moderátora přijímali se „zjevnou netečností“ k jakýmkoli podezřením, která se už tehdy kolem Savilea objevovala.