Chávez bojuje s infekcí, údajně se s ním už přijela rozloučit rodina

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez je po poslední operaci rakoviny z poloviny prosince nadále postižen plicní infekcí, která mu ztěžuje dýchání. Nejnovější informace o Chávezově stavu oznámila venezuelská vláda. Chávez pobývá v kubánské nemocnici a podle španělského deníku ABC se u něj schází jeho rodina k poslednímu rozloučení.

„Velitel Chávez čelí komplikacím v důsledku těžké plicní infekce,“ sdělil ministr informací Ernesto Villega. „Tato infekce způsobila dechovou nedostatečnost, která od velitele Cháveze vyžaduje, aby přísně dodržoval podmínky léčby,“ uvádí se v komuniké ministerstva bez dalších podrobností.

Vládní zpráva také vyjádřila důvěru v Chávezův lékařský tým. Odsoudila přitom „psychologickou válku“, kterou údajně vedou zahraniční média ve vztahu k Chávezovu zdravotnímu stavu.

Nicolas Maduro:

„Víme, že za všemi těmi manipulacemi stojí Spojené státy. Myslí si, že prezidentova poslední hodina už přišla a vstoupily do jakéhosi šíleného útočného režimu.“


Chávez se neobjevil na veřejnosti od té doby, co byl v kubánské metropoli Havaně minulý měsíc počtvrté za rok a půl operován kvůli rakovině v pánevní oblasti. Autoritářský socialista byl přitom v říjnu zvolen prezidentem země na další šestileté období a 10. ledna by měl být inaugurován. Venezuelská opozice ve středu vyzvala vládu, aby „zveřejnila plnou pravdu“ o jeho zdravotním stavu.

Venezuelský viceprezident a Chávezův předpokládaný nástupce Nicolás Maduro se ve čtvrtek vrátil z Havany, kde Cháveze osobně navštívil v nemocnici. Řekl, že prezident je „v komplikovaném a křehkém pooperačním stavu“, konkrétní informace o jeho stavu ale nepodal. „Uvědomuje si boj, jímž prochází, a má stejně bojovného ducha, stejnou sílu a energii, jakou měl vždy,“ řekl Maduro. „My s ním budeme se stejnou silou a energií,“ dodal.

Video Jaký je Chavezův zdravotní stav?
video

Jaký je Chavezův zdravotní stav?

Do kubánské metropole se vypravil Chávezův bratr Adán, což analytici oslovení španělským deníkem ABC považují za znamení blížícího se konce. Rozhodnutí o tom, zda prezidenta odpojit od přístrojů, které nyní pomáhají zajišťovat všechny životně důležité funkce, má podle deníku ze zákona v rukou jeho starší dcera Rosa Virginia. Ta se svým manželem, ministrem vědy Jorgem Arreazou setrvává u Cháveze od operace. „Velitel Chávez stále tvrdě bojuje a posílá všechnu svou lásku našemu lidu,“ napsal ve čtvrtek jeho zeť na svůj twitterový účet.