Bílý dům zvažuje radikální kroky proti prodeji zbraní

Washington - Bílý dům kvůli střeleckým masakrům zvažuje mnohem radikálnější omezení dostupnosti zbraní než jen obnovení zákazu prodeje útočných pušek a vysokokapacitních zásobníků munice. Dnes o tom informoval list The Washington Post. Bílý dům se ke článku nevyjádřil, sdělil jen, že pracovní skupina, která o nových pravidle debatuje, je teprve uprostřed vyhodnocování, proto prozatím nevynesla žádné závěrečné doporučení.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: John Moore

Pracovní skupina v čele s viceprezidentem Josephem Bidenem, která na nové strategii pracuje, prý vážně uvažuje nad všeobecnými prověrkami zázemí zájemců o zbraně nebo nad kontrolou pohybu a prodeje zbraní skrze celostátní databázi.

Nové opatření by rovněž mělo zpřísnit psychotesty a také postihy za nošení zbraní v blízkosti škol nebo poskytování zbraní nezletilcům. Takovýto postup údajně podporují představitelé policejních a dalších bezpečnostních složek. Americká administrativa má i dalšího mocného spojence - newyorského starostu Michaela Bloomberga, který omezení dostupnosti zbraní dlouhodobě prosazuje.

Prezident Barack Obama po masakru na základní škole v Newtownu v americkém státě Connecticut, kde střelec v prosinci zabil 20 dětí a šest dospělých, pověřil Bidena, aby vypracoval strategii, jak by bylo možné podobným útokům kvůli snadné dostupnosti zbraní předcházet.

K prosazení potřebných změn je ale nutná spolupráce s vlivnou Národní asociací držitelů zbraní (NRA), která trvá na právu nosit a kupovat zbraně. Asociace na masakr reagovala tím, že požaduje ještě větší uvolnění zákonů omezující nošení zbraní. „Jediná věc, která dokáže zastavit zlého chlapa s pistolí, je dobrý chlap s pistolí,“ prohlásil Wayne LaPierre, víceprezident. NRA mimo jiné navrhla, aby byli do všech škol nasazeni ozbrojení policisté.