Po týdnech zdravotních potíží se Clintonová vrací do úřadu

Washington – Plně k výkonu svých funkcí se dnes vrací americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. V úřadu nebyla od začátku prosince, kdy ji začaly sužovat zdravotní problémy. Oznámilo to v noci na dnešek americké ministerstvo zahraničí. Clintonová by nicméně měla v příštích týdnech post ministryně opustit, a to bez ohledu na své zdravotní problémy. Tento krok oznámila již předtím, než ji zdravotní problémy vyřadily na čas z práce. Jejím pravděpodobným nástupcem je demokratický senátor John Kerry.

Šéfka americké diplomacie bude ve Washingtonu od 9:15 místního času (15:15 SEČ) jednat se svými zástupci v ministerstvu. V úterý ji v Bílém domě čekají schůzky s ministrem obrany Leonem Panettou a bezpečnostním poradcem prezidenta Tomem Donilonem. Ve čtvrtek má přijmout afghánského prezidenta Hamída Karzáího.   

Pětašedesátiletá politička veřejně nevystupovala od 7. prosince. Nejprve omezila výkon své funkce kvůli vážnějšímu žaludečnímu virovému onemocnění. Poté utrpěla otřes mozku, když omdlela v důsledku dehydratace, a pracovala z domova. Nakonec byla hospitalizována kvůli krevní sraženině v hlavě.   

Lékaři při jejím středečním propuštění z nemocnice uvedli, že u Clintonové nastalo zlepšení ve všech směrech. „Nemůže se dočkat návratu do práce,“ uvedl tehdy v prohlášení její mluvčí. Přesné datum, kdy se vrátí do úřadu, ale bylo oznámeno až nyní.