Operetní stát pustil české špiony, zuří řečtí neonacisté

Atény – Propuštěním dvou českých občanů podezřelých ze špionáže se jednoznačně projevilo, jak současná řecká vláda nedbá na národní bezpečnost. Tvrdí to řečtí neonacisté ze strany Zlatý úsvit, kteří na své internetové stránce v článku s titulkem Operetní stát pustil na svobodu české špiony ostře odsoudili propuštění dvou českých vývojářů počítačových her, kteří byli od září kvůli podezření ze špionáže zadržováni v Řecku.

„Zlatý úsvit opakovaně zdůrazňuje nepopíratelný fakt: jedinou potřebou existence postpolitického státu je výběr daní a jejich vyplácení mezinárodním lichvářům. Všechny ostatní projevy státnosti jsou buď neúčinné, nebo zcela chybějí,“ tvrdí Zlatý úsvit. To, že Řecko není dostatečně chráněno ani v oblasti obrany, dokládají propuštěním obou Čechů, kteří byli zatčeni „s extrémně nebezpečným materiálem pro (řeckou) národní bezpečnost v jejich kamerách“. „Je všeobecně známo, že turecká tajná služba opakovaně provádí nábor Evropanů, aby sledovali a zaznamenávali řecká vojenská zařízení,“ upozorňují řečtí neonacisté.

Pravicový pochod v AténáchExtremistický Zlatý úsvit, který s prohlubující se hospodářskou krizí neustále nabírá na síle, získal v loňských volbách 18 parlamentních křesel. Podle některých průzkumů veřejného mínění by se stal v dalších volbách třetí nejsilnější stranou v zemi.


Řecká justice propustila Martina Pezlara a Ivana Buchtu na kauci s tím, že je stále čeká soud kvůli obrazovým záznamům citlivých vojenských zařízení na ostrově Limnos. Tím, že jim umožnila se dočasně vrátit do vlasti, ale uznala, že pro řeckou národní bezpečnost nepředstavují riziko. Oba Češi se dnes vrátili do Prahy, trestní řízení ale bude i nadále pokračovat.

„Řecké úřady nakonec jako rukojmí otrockého politického vedení, které dbá zájmů cizáků, přistoupily ke krokům ohrožujícím bezpečnost země ve snaze podlézat mezinárodním věřitelům. Jasně pociťujeme dopady přepuštění naší národní svébytnosti cizím mocnostem. A operetní stát stále v mnoha ohledech škodí zájmům naší země a našeho lidu,“ píše se v textu Zlatého úsvitu.