Situace v Egyptě eskaluje, prezident vyhlásil výjimečný stav

Port Saíd – I dnes pokračovaly v severoegyptském městě Port Saíd protesty, které vypukly v sobotu po oznámení rozsudků smrti pro pachatele loňského masakru na místním fotbalovém stadionu. Násilí pokračovalo během pohřbů obětí střetů z předešlého dne a vyžádalo si další lidský život a více než 400 raněných. Smutečních pochodů se zúčastnily desetitisíce lidí. Egyptský prezident Muhammad Mursí reagoval na násilnosti vyhlášením 30denního výjimečného stavu a zákaz nočního vycházení v lokalitách Suez, Port Saíd a Ismáílíja. V poslední jmenované lokalitě vzbudilo vyhlášení protesty. Mursí  zároveň v televizním projevu vyzval politické představitele k dialogu, který by pomohl najít řešení nejnovější krize v zemi.

V Ismáílíji protestovalo večer na 200 demonstrantů. „Pryč s Mursím, pryč s výjimečným stavem,“ křičeli demonstranti v ulicích Ismáílíje. Zavedené opatření odmítali s poukazem na to, že dává policii široké pravomoci pro zadržování lidí považovaných za bezpečnostní hrozbu. Opozice vyhlášení 30denního výjimečného stavu a zákazu nočního vycházení naopak uvítala jako vhodný krok, který zamezí dalším násilnostem.

Násilnosti podle svědků propukly poté, co někdo uprostřed davu začal střílet a policie zasáhla slzným plynem. Egyptské ministerstvo zdravotnictví podle agentury DPA potvrdilo nejméně 110 zraněných. Představitel nemocnic v Port Saídu ale řekl, že jde o více než 400 lidí. Zranění prý většinou utrpěli poté, co se nadýchali slzného plynu. Asi 17 lidí má střelná poranění a osmnáctiletý mladík údajně na následky střelné rány do hrudníku zemřel.   

V Port Saídu dnes pohřbívali více než tři desítky lidí, kteří ve městě zahynuli v sobotu. Mnoho z nich prý bylo zastřeleno. Někteří účastníci dnešních smutečních průvodů vykřikovali také protivládní hesla. Agentura AP uvedla, že v procesí zaznívalo například skandování „Není boha kromě Alláha a Mursí je boží nepřítel“.

Protesty v egyptském Port Saídu
Zdroj: ISIFA/SIPA
Autor: Amru Salahuddien

Proti prezidentovi Muhammadu Mursímu protestovali Egypťané v posledních dnech po celé zemi. Opozice v minulých dnech demonstrace zorganizovala jako připomínku druhého výročí začátku povstání proti režimu někdejšího prezidenta Husního Mubaraka.  

Port Saíd se v sobotu stal bitevním polem poté, co káhirský soud oznámil rozsudky smrti pro 21 lidí obžalovaných z podílu na loňských násilnostech na fotbalovém stadionu v Port Saídu. Po střetech fanoušků vítězného domácího týmu s příznivci hostující Káhiry v únoru 2012 zemřelo 74 lidí a stovky dalších byly zraněny.   

Video Situace v Egyptě eskaluje, prezident vyhlásil výjimečný stav
video

Situace v Egyptě eskaluje, prezident vyhlásil výjimečný stav

Protože odsouzení vesměs pocházejí z Port Saídu, začali jejich rozhořčení příznivci krátce po vynesení verdiktů bouřlivě protestovat. První mrtvé přinesla potyčka s policií před věznicí, kam se protestující chtěli za pomoci zbraní dostat. Pak se násilnosti rozšířily do celého města: výsledkem bylo nejméně 33 mrtvých včetně dvou policistů a na tři stovky zraněných. Některé zdroje uvádí i 38 obětí sobotních nepokojů. Situace se zklidnila až po nasazení armády, která i dnes hlídkuje před veřejnými budovami, úřady a důležitými provozy jako je elektrárna. 

Protesty v egyptském Port Saídu
Zdroj: ISIFA/SIPA
Autor: Amru Salahuddien