Teroristé z Burgasu cestovali přes Prahu

Sofia - Osoby podezřelé z podílu na loňském bombovém útoku na autobus s izraelskými turisty v bulharském letovisku Burgas přicestovaly do Bulharska přes Varšavu, Prahu a Rumunsko. Oznámilo to bulharské ministerstvo vnitra. Vyšetřovatelé údajně znají totožnost dvou podezřelých osob, identita samotného atentátníka však zůstává neznámá. Vyšetřovatelé zveřejnili jeho podobiznu.

Čeští policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v této věci na žádost zahraničních partnerů spolupracovali. Poté, co prověřili některé informace, jim výsledky své práce poskytli, uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert uvedl, že tento případ „včetně cest jeho aktérů“ není civilní kontrarozvědce neznámý. Rovněž BIS byla podle něj v kontaktu se zahraničními partnery, což je ale prý při záležitostech s mezinárodním přesahem obvyklé. Stejně jako Hanták podrobnosti neuvedl.

„Vyšetřování vstupuje do nové fáze: sbírání přímých důkazů proti pachatelům útoku,“ uvedl Kalin Georgiev z ministerstva vnitra. Vyšetřovatelé podle něj zjistili, že podezřelí z atentátu byli ve Varšavě a do Bulharska cestovali přes Prahu a Rumunsko.

Z vyjádření v bulharských médiích ale nevyplývá, zda v české metropoli pobývali, nebo využili letiště jen k přestupu. „Nějaký čas strávili u moře a tou samou trasou se po útoku stáhli,“ dodal Georgiev. Bulharské úřady se s žádostí o spolupráci na vyšetřování obrátily na několik zemí, mimo jiné na Kanadu, Austrálii, Izrael a Libanon.

Bulharští policisté
Zdroj: AP Photo
Autor: Impact press Group

Mluvčí české civilní kontrarozvědky Šubert řekl, že konkrétní informace nebude potvrzovat ani vyvracet, protože prověřování ještě neskončilo. Obecně lze prý říct tolik, že pokud je Praha pro někoho tranzitním místem a tento člověk není na mezinárodním seznamu teroristů nebo hledaných lidí a pokud české bezpečnostní složky nemají od zahraničních partnerů upozornění, tak „nelze preventivně zasáhnout“.

Ministr vnitra obvinil z atentátu hnutí Hizballáh

Právě v Libanonu podezřelá dvojice údajně žije. Georgiev: „Tiskárna, která vytiskla falešné doklady autobusovému atentátníkovi a jeho dvěma společníkům, byla vystopována do Bejrútu.“

V úterý bulharský ministr vnitra Cvetan Cvetanov obvinil z účasti na atentátu libanonské radikální hnutí Hizballáh. Dva podezřelí podle něj byli členy vojenského křídla organizace a měli kanadský a australský pas. Írán, který Hizballáh podporuje, podíl na útoku odmítl. Hizballáh přímo na obvinění ze Sofie nezareagoval.

Při červencovém atentátu na letišti v Burgasu zahynulo pět izraelských turistů, jejich bulharský řidič a také atentátník, označovaný dosud za sebevraha. Vyšetřovatelé však nevylučují, že atentátník udělal chybu a bombu odpálil dříve, ačkoli na sebevraždu nepomýšlel.