Politická debata v Gruzii se zvrtla v bitku

Tbilisi - Nevybíravou debatu dvou politických rivalů předvedli ve středu v gruzínské televizi dva poslanci zastupující soupeřící politické tábory gruzínského prezidenta a premiéra. Bezmocná moderátorka nedokázala zabránit tomu, aby nakonec nedošlo i na pěsti.

„Jste pakáž a vrah, a ne muž,“ křičel Koba Davitašvili z koaliční strany Gruzínský sen na Serga Ratianiho, který je ze Sjednoceného národního hnutí (UNM) prezidenta Michaila Saakašviliho.

V debatě vysílané v přímém přenosu si dlouho vyměňovali zlostné invektivy a Ratiani nakonec prudkým gestem smetl na zem sklenici s vodou. Oba muži, sedící u opačných konců stolu se zvedli a pustili se do sebe, dokud je neodtrhli a neodvedli zaměstnanci televize.

Středeční debata se točila kolem incidentu, při němž minulý pátek Saakašviliho odpůrci vyvolali rvačku ve státní knihovně, kde měl prezident pronést projev. Pěstem tehdy neunikl ani tbiliský starosta a poslankyně, která odcházela s krvácejícím nosem. Personál prezidentské kanceláře tvrdí, že útok zorganizovala premiérova koalice.

V Gruzii vládne napětí od říjnových voleb, v nichž zvítězila tehdy opoziční koalice miliardáře Ivanišviliho. Volby, označované Západem za příkladný přechod k demokracii, ukončily devítiletou politickou převahu Saakašviliho UNM. Oba politici se mají na moci podílet společně až do skončení Saakašviliho mandátu, tedy do letošního října.

Premiér je ale ostrým kritikem Saakašviliho politiky, zejména té vůči Kremlu. O Saakašviliho době hovoří jako o epoše lži a připravuje zlepšení gruzínsko-ruských vztahů.