Zaplněné svatopetrské náměstí aplaudovalo papeži

Vatikán - Odstupující papež Benedikt XVI. na Svatopetrském náměstí přednesl svoji předposlední modlitbu Anděl Páně. Čekaly tu na něj desetitisíce věřících, náměstí bylo zcela zaplněné a mnozí lidé přinesli velké plakáty, na kterých vyjadřovali sympatie hlavě římskokatolické církve. Benedikt XVI. svůj úřad opustí 28. února.

Papež, hovořící z okna Apoštolského paláce v několika jazycích, jménem církve vyzval všechny její členy k obnově, tedy aby se „obrátili k Bohu a odvrátili od pýchy a sobectví“. Vybídl také věřící, aby se modlili za něj i za jeho nástupce. Nadšený dav reagoval bouřlivým potleskem i skandováním přání dlouhého života. Na transparentech, které si lidé na náměstí přinesli, byla poděkování v italštině či v papežově rodné němčině: „Grazie“ a „Danke“.

Pontifik, oděný v tradičním bílém rouchu, vyzval katolíky, aby se nebáli bojovat proti zlu, aby odmítali pokušení a učinili víru středobodem svého života. „Děkuji, že jste přišli v tak hojném počtu, je to znamení lásky a duchovní blízkosti, které jste mi projevili v těchto dnech,“ řekl Benedikt. Dav odpověděl skandováním „Viva il papa!“ (Ať žije papež!), než se po doznění svatopetrských zvonů rozešel.

Zaplněné Svatopetrské náměstí
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gregorio Borgia

Římské úřady předem odhadovaly, že na jedno z posledních Benediktových veřejných vystoupení dorazí kolem 150 000 lidí, tedy asi trojnásobek obvyklého počtu. K udržení pořádku a zajištění bezpečnosti byla nasazena více než tisícovka policistů a velký počet zdravotníků.

Řím předpokládá, že na bezpečnostní opatření v souvislosti s odchodem papeže a volbou jeho nástupce vynaloží kolem 4,5 milionu eur (zhruba 115 milionů Kč). S velkým množstvím lidí počítají úřady mimo jiné ve středu 27. února, kdy by se měla s papežem při jeho poslední generální audienci rozloučit řada osobností z celého světa.

Pětaosmdesátiletý Benedikt XVI. v pondělí šokoval svět, když nečekaně oznámil, že kvůli vysokému věku a ubývajícím silám odejde po téměř osmi letech z úřadu. Jde o neobvyklý krok, neboť po staletí se papežský úřad uvolňoval až úmrtím hlavy římskokatolické církve.

Po odstoupení by Benedikt měl asi dva měsíce strávit v papežské letní rezidenci, než se opraví jeho nový příbytek v klášteru u vatikánských zahrad. Vatikánský mluvčí mezitím nevyloučil, že konkláve kardinálů k volbě nového papeže by se mohlo uspíšit a začít už den po Benediktově odstoupení, tedy 1. března. Dříve se počítalo, že volba začne nejdříve 15. března, nejpozději pak 20. března. Zatím však žádné rozhodnutí nepadlo.