Na internetu se zvesela obchoduje s úlomky meteoritu

Moskva – Na internetu se objevuje čím dál víc spekulantů nabízejících údajné úlomky čeljabinského meteoritu. Požadovaná cena dosahuje až jednoho milionu dolarů. Ruská policie vytvořila speciální tým, který nabídky zkoumá a pátrá po jejich původcích. Několik lidí prý už bylo zadrženo.

Dvousetgramový úlomek podle moskevského rozhlasu lze koupit za 100 dolarů (asi 2 000 korun), půlkilogramový za tisíc. Objevují se ale i ceny mnohem vyšší, často spojené s nabídkou záhadných předmětů nejistého původu. Lidé zlomky černých kamenů nabízejí na svých facebookových účtech, na Twitteru i na on-line aukcích. Policie podezřelé transakce nestačí ani registrovat.

Do zdravotnických zařízení v okolí Čeljabinska se mezitím hlásí stále noví postižení, kteří přicházejí s řeznými ranami způsobenými rozbitým sklem. Celkový počet zraněných již podle čeljabinských zdravotníků přesáhl hranici 1 500. V nemocnicích zůstává 47 lidí, v těžkém stavu je jedna osoba.

Většina budov, jejichž okna vyrazila tlaková vlna vyvolaná padajícím meteoritem, už byla opravena. Velký podíl na poměrně rychlém odstranění škod mají podle agentury Interfax dobrovolníci, zejména studenti čeljabinských škol. Veškeré škody na zhruba 4 700 poškozených budovách chtějí v milionovém Čeljabinsku odstranit do začátku příštího týdne.

Čebarkulské jezero, kam zřejmě spadly hlavní a největší úlomky vesmírného tělesa, stále střeží policie. Do oblasti dnes zamířila skupina expertů Ruské akademie věd, která bude přímo na místě oblast zkoumat a pokusí se všestranně objasnit okolnosti neobvyklého úkazu.