Svoboda projevu po maďarsku: Hákový kříž nebo rudá hvězda

Budapešť – Maďaři budou moci znovu veřejně nosit rudou hvězdu, hákový kříž nebo znak SS. Maďarský ústavní soud totiž zrušil paragraf, který zakazoval veřejné používání symbolů totalitní moci. Porušoval podle něj práva na svobodu projevu. Žádost o zrušení části zákona podal už před pěti lety komunistický politik Attila Vajnai. Dosud ale narážel na odpor maďarského parlamentu. Vládní politici rozhodnutí kritizovali a chtějí kvůli zachování zákazu totalitních symbolů změnit ústavu.

Krajně levicový politik Attila Vajnai před časem odmítl dodržovat zákon zakazující používání symbolů nacismu a komunismu. Když jej za nošení rudé hvězdy potrestal maďarský soud, obrátil se na Evropský soud pro lidská práva a spor vyhrál. Rudou hvězdu totiž podle zdůvodnění verdiktu nelze označit výhradně za symbol totalitní moci.

Maďarsku proto hrozilo, že bude prohrávat jednu soudní při za druhou. Nyní však kvůli Vajnaiovu podnětu ústavní soud zrušil sporný zákon. Jenže nevyňal přitom jen znění o rudé hvězdě, ale rovnou zrušil celý paragraf, který zakazoval celkem pět symbolů - hákový kříž, znak SS, rudou pěticípou hvězdu, šípový kříž a také srp a kladivo. Norma byla podle soudu málo konkrétní a penalizovala používání symbolů bez ohledu na jeho účel.

Od května, kdy vstoupí v platnosti nynější rozhodnutí soudu, tak bude v zemi možné tyto symboly veřejně nosit.

Video Telefonát Gregora Martina Papucseka
video

Telefonát Gregora Martina Papucseka

Orbánovi kolegové ze strany Fidesz, která má v parlamentu ústavní většinu, se s tím nehodlají smířit a chtějí prosadit změnu ústavy. „Kdokoli se bude moci procházet a okázale nosit svastiku, rudou hvězdu či znak SS,“ řekl předseda poslaneckého klubu strany Fidesz Antal Rogan, který se obává, že zrušení zákona se může dotknout maďarských Židů či lidí pronásledovaných komunistickým režimem. Podle Rogana by měl parlament rychle přijmout dodatek ústavy, který tyto symboly opět zakáže.

Levicová opozice se s vládou shodne na zákazu nacistických symbolů, ne tak na používání hvězdy. Socialistický poslanec Gergely Barandy prohlásil, že je třeba zajistit, aby používání symbolů neuráželo lidskou důstojnost. Hvězda by ale podle něj zakazována být neměla, protože by pak prý mohl dostat pokutu i člověk popíjející pivo Heineken, které má rudou hvězdu ve znaku.