Za esemesku či tweet z konkláve hrozí kardinálům exkomunikace

Vatikán - Kardinálové, kteří se v březnu sejdou na konkláve k volbě nástupce dosluhujícího papeže Benedikta XVI., v Sixtinské kapli nebudou smět mít při sobě mobilní telefony a jakkoli veřejně informovat o průběhu volby. Pokud by některý z nich tento zákaz porušil a poslal například komentář přes sociální síť Twitter, hrozí mu přísný trest nebo dokonce exkomunikace.

Zdroj: ISIFA Autor: Livio ANTICOLI/Gamma-Rapho

Apoštolská konstituce Universi dominici gregis, která průběh konkláve upravuje, kardinálům přikazuje o průběhu volby mlčet. Nového papeže bude volit 116 kardinálů a ti mají zakázáno nosit s sebou na konkláve svoje mobilní přístroje. Pokud přesto někdo tento zákaz poruší, bude mu mobilní telefon konfiskován a hrozí mu další postih. Při velmi závažném porušení pravidel je ve hře i exkomunikace, tedy vyloučení z církve.

Technologická zdatnost nejvyšších představitelů církve se za poslední léta výrazně zvýšila. Sám papež loni založil svůj oficiální twitterový účet, který už sleduje více než 1,5 milionu lidí. Mezi 116 kardinály, kteří budou nového papeže volit, je devět hodnostářů, kteří Twitter pravidelně používají.