Indie si ve vesmíru troufá: Svůj satelit diriguje přes mobil

Dillí - Sedm družic vynesla svou raketou na oběžnou dráhu kolem Země Indie, která se stává čím dál tím významnějším hráčem na vesmírném trhu v hodnotě mnoha miliard dolarů. Na chodu jednoho ze satelitů se podílí chytrý telefon, konkrétně model Google Nexus One. Na letošní rok Indie chystá až deset vesmírných startů a zveřejnila už také plány na misi bez lidské posádky na Mars.

Raketa odstartovala v pondělí ze střediska v jihoindickém státě Ándhrapradéš a startu přihlížel i indický prezident Pranáb Mukherdží. Mezi družicemi byly dvě z Kanady, dvě z Rakouska, po jedné z Dánska a Británie a také francouzský satelit, který bude studovat světové oceány.

Právě britský aparát si díky propojení s Google Nexus One vysloužil označení „první smartphonový satelit“. Za vývojem 3,5kilogramového nanosatelitu STRaND-1 stojí univerzita v anglickém Surrey. Jeho mise je považována za demonstrační - má ukázat možnosti využití chytrých telefonů a zapojení veřejnosti do kosmického programu.

STRaND-1 sice pohání výkonný linuxový procesor, ale po ověření funkčnosti systému přenechá řízení mise zmíněnému chytrému telefonu. Součástí satelitu je osm plazmových trysek a pohonný systém na bázi vody a alkoholu.

Google Nexus One
Google Nexus One

Univerzita vybrala zmíněný model od Googlu především proto, že je vybaven uživatelsky přívětivým operačním systémem Android a že byl levný a snadno dostupný. Mobilní zařízení je připojeno k jednomu z panelů tak, aby bylo možné využívat vestavěný fotoaparát.

V telefonu je nainstalováno několik vědeckých aplikací ke sběru dat, v programové výbavě nechybí ani zábavný software. Díky němu mohou lidé do vesmíru vyslat svůj jekot, a ověřit si tak hypotézu, že „ve vesmíru nikdo váš křik neuslyší“. Telefon totiž na orbitě záznam přehraje a mikrofony se zvuk pokusí zpětně zachytit. Pro veřejnost budou rovněž dostupné snímky, které mobil pořídí.

Družice na oběžnou dráhu vynesla indická raketa Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV). Byl to už její třiadvacátý start. Do současné doby úspěšně vynesla na oběžnou dráhu více než 50 družic.