Za znásilnění Japonky dostali američtí vojáci vysoké tresty

Tokio – Devět a deset let ve vězení stráví dva členové americké námořní pěchoty za znásilnění Japonky, kterého se dopustili v říjnu loňského roku na ostrově Okinawa. Čin vyvolal v Japonsku silné protiamerické protesty.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Kyodo News, Koichi Tashiro

Jak čtyřiadvacetiletý Christopher Browning, tak o rok mladší Skyler Dozierwalker se v úterý v první den slyšení k činu přiznali.

Znásilnění vyvolalo protesty japonské vlády a rozhořčení na Okinawě, kde je americká vojenská přítomnost dlouhodobě choulostivou záležitostí. Případ vedl k zavedení přísných opatření pro americké vojáky na ostrově, včetně nočního zákazu vycházení, který platí v mírnější verzi dodnes.

Napětí se na Okinawě vystupňovalo v roce 1995 po znásilnění místní školačky trojicí Američanů na ostrově, který hostí asi polovinu ze 47 000 amerických vojáků působících v Japonsku.

Místní obyvatelé si rovněž stěžují, že základny umístěné v osídlených oblastech působí nadměrný hluk a zvyšují obecně kriminalitu. Protesty přiměly Washington a Tokio k dohodě o uzavření hlavní letecké základny na Okinawě, tento plán ale již více než deset let stagnuje kvůli sporům, kam zařízení přesunout.