Hugo Chávez: Autokrat, hrdina a budovatel socialismu 21. století

Caracas - Pro jedny byl národním hrdinou a spasitelem, který jim štědrými sociálními programy zajišťoval bezplatné školy a lékaře, pro druhé autokratickým a samolibým provokatérem, jenž si černým zlatem kupoval přízeň doma i v dalších zemích regionu. Hugo Chávez byl posedlý ideou Spojených států latinskoamerických a budováním socialismu 21. století.

Do křesla prezidenta usedl bývalý vojenský výsadkář Chávez poprvé v únoru 1999 a úřad naposledy obhájil loni v říjnu. V čele země stál tak dlouho díky změnám ústavy, jež se mu podařilo prosadit. Úprava z roku 2009 zrušila omezení počtu prezidentských mandátů v řadě. V posledních letech však v zemi sílil hlas opozice a loni na podzim se poprvé za 14 let vážně psalo o tom, že by prezidentské volby mohl vyhrát kandidát opozice, právník Henrique Capriles.

Ústava a zákony se měnily podle potřeby

Již ve volbách na podzim 2010 ztratila Chávezova Sjednocená socialistická strana Venezuely (PSUV) dvoutřetinovou většinu v parlamentu. Nicméně Chávez si ještě před obnovou sněmu (od ledna 2011) nechal poslanci odhlasovat plnou moc, jež mu umožňovala vládnout prostřednictvím dekretů do poloviny roku 2012.

Podobný krok učinil několikrát, například v létě 2008 v poslední den takového období vydal třicítku zákonů umožňujících vládě znárodňovat firmy či upravovat ceny a prezidentovi jmenovat státní úředníky v regionech. „Stát jednoduše řečeno určuje, co by venezuelští spotřebitelé měli jíst, jak moc by měli jíst a kde by si měli opatřovat zboží,“ popsal jistý ekonom Chávezovu vizi centralizovaného hospodářství.

Hugo Chávez
Zdroj: EPA/STR/ISIFA

Fidel - velký vzor a učitel

Chávez se nepovažoval jen za „spasitele“ své země, nýbrž také za sjednotitele Latinské Ameriky. K tomu využíval i historické nevraživosti řady jejích obyvatel vůči USA, které pravidelně kritizoval a obviňoval i ze snahy ho zabít. Omezit vliv Washingtonu v regionu má Bolívarovské spojenectví národů naší Ameriky (ALBA), jež založil v roce 2004 Chávez s Fidelem Castrem a jehož členy je nyní osm zemí s asi 70 miliony obyvatel.

Castra považoval Chávez vždy za svého velkého učitele a převzal od něj řadu způsobů. Například prezentaci v televizi, v níž každý týden vystupoval v pořadu Haló, prezidente, s nímž mimo jiné navštěvoval různé části země a rozmlouval s Venezuelany. V roce 2005 inicioval vznik satelitní nadnárodní televize Telesur (Televize jihu) se sídlem v Caracasu.

Cháveze a Castra pojilo dlouholeté přátelství
Zdroj: ISIFA/EPA/AHMED VELASQUEZ

Hugo Rafael Chávez Frías se narodil v chudé učitelské rodině 28. července 1954 v Sabanetě ve státě Barinas. Na střední škole byl úspěšným hráčem baseballu a psal povídky a divadelní hry. Po absolvování Vojenské akademie založil už jako podplukovník v roce 1982 Revoluční Bolívarovo hnutí (MBR-200), s jehož členy se v únoru 1992 neúspěšně pokusil svrhnout nepopulárního prezidenta Carlose Andrése Péreze; skončil ve vězení, odkud byl propuštěn v roce 1994 na prezidentskou milost.

V roce 1997 založil Hnutí V. republiky (od roku 2007 PSUV), s nímž rozšířil alianci Vlastenecký pól a jako její kandidát v prosinci 1998 vyhrál prezidentské volby. Během prvního roku v úřadě prosadil změnu ústavy, jež posílila jeho pravomoci, a rozpustil opozicí ovládaný parlament. Nová ústava též zrušila Senát a zemi přejmenovala na Bolívarovskou republiku Venezuela.

Hugo Chávez s Benediktem XVI.
Zdroj: Gregor Galazka-Vatican Pool/ISIFA/Getty Images

Cválat se bude jedině doleva

Od roku 2006 má země, jejíž název znamená „malé Benátky“, i novou vlajku a nový státní znak, na němž dle Chávezova návrhu mimo jiné bílý kůň nově cválá doleva. Od prosince 2007 platí ve Venezuele vlastní časové pásmo (posunuté o půl hodiny zpět).

Chávez byl od roku 2003 podruhé rozvedený a měl tři dcery a syna. Horké chvilky zažil v dubnu 2002, kdy byl po pětiměsíčních protivládních demonstracích pučem armádních špiček sesazen, ale po dvou dnech ho jeho příznivci dosadili zpět.

Hugo Chávez
Zdroj: ISIFA/EPA/MIRAFLORES PRESS

Po třech minutách nesmrdím…

Chávez proslul mimo jiné řadou kuriózních výroků. Například v roce 2009 radil Venezuelanům, jak šetřit s vodou: „Někteří lidé si ve sprše zpívají, půl hodiny ve sprše… Počítal jsem to, tři minuty a už nesmrdím.“ V březnu 2011 obrátil své myšlenky do vesmíru: „Vždy jsem tvrdil, že na Marsu mohla existovat civilizace. Ale možná tam dorazil kapitalismus a planetu zničil.“

Kontroverzní politik podlehl komplikacím po prosincové operaci rakoviny, čtvrté za půldruhého roku. S rakovinou v pánevní oblasti se opakovaně léčil na Kubě, odkud se do vlasti po posledním lékařském zákroku vrátil letos v polovině února. Poté absolvoval další chemoterapii a již se neobjevil na veřejnosti. Měl komplikace s dýcháním, ke kterým se v posledních dnech připojila vážná infekce dýchacích cest.

Výroky, kterými Chávez proslul:

Prezidentská kampaň (1998): „Kuba je diktatura.“, „Nejsem ďábel.“, „Samozřejmě, mám v úmyslu vzdát se moci dokonce dříve,“ odpověděl na dotaz, zda opustí prezidentský úřad po uplynutí prvního funkčního období.

Projev o právech domorodců (2003): „Kryštof Kolumbus byl na začátku největší invaze a genocidy v historii lidstva.“

Televizní projev (2005): „Být bohatý je špatné, nelidské.“

Na adresu amerického prezidenta George Bushe mladšího (2006): "Jste zbabělec, vrah, alkoholik, opilec, lhář, nemorální osoba, pane Nebezpečí. Jste nejhorší, pane Nebezpečí. Nejhorší na této planetě… Psychicky chorý muž, já to vím."  

Ke španělskému králi Juanu Carlosovi, který Cháveze vyzval, aby zmlkl (2006): „Myslím, že je nestydaté od krále, když křičí na prezidenta, aby byl zticha. Pane králi, my nebudeme mlčet.“

Na adresu Izraele během návštěvy svého spojence Íránu (2006): „Izrael velmi kritizuje Hitlera, děláme to i my, ale oni udělali něco podobného, dokonce horšího, než provedli nacisté.“

Vzkaz britskému premiérovi Tonymu Blairovi (2006): „Jste imperialistická figurka…Jděte rovnou do pekla.“

O kapitalismu, socialismu a Ježíšovi (2006): „Kapitalismus je cesta ďábla a vykořisťování. Jestli se opravdu chcete dívat na věci očima Ježíše Krista - který byl podle mě prvním socialistou - pouze socialismus může doopravdy vytvořit autentickou společnost.“

O legalizaci koky (2008): „Žvýkám listy koky každý den, a podívejte se na mě.“

Při návrhu změny ústavy umožňující mu další prezidentskou kandidaturu (2008): „Pokud mi Bůh dá život a zdraví, budu s vámi až do roku 2021. Hola hej, Chávez neodejde.“

K americkému prezidentu Obamovi (2009): „Chci být vaším přítelem.“

O vlivu kapitalismu na nepřítomnost života na Marsu (2009): „Vždycky jsem říkal, že by nebylo divu, kdyby na Marsu existovala civilizace, ale dost možná se tam dostal kapitalismus a imperialismus a skoncoval s tou planetou.“

Během podpory libyjského diktátora Kaddáfího při spojenecké akci (2011): „Bombardovat odvážný libyjský lid kvůli jeho záchraně? Jak skvělá strategie šílené mocnosti. Kde jsou mezinárodní práva? Je to jako za éry jeskynních lidí.“

Obvinění CIA ze šíření rakoviny po Latinské Americe (2011): „Nebylo by divu, kdyby vyvinuli technologii k nakažení lidí rakovinou a až dosud by o tom nikdo nevěděl.“

Na začátku jednoho z Chávezových nejdelších projevů trvajícího devět a půl hodiny (2011): „Slibuji vám, že se alespoň pokusím nebýt tak dlouhý.“

Na adresu opozice před posledními volbami (2012): „Bylo by jednodušší pro osla prolézt uchem jehly než pro opozici vyhrát volby.“

K opozičnímu lídru Henrique Caprilesovi před volbami (2012): „Máte prasečí ocásek, prasečí uši, chrochtáte jako prase, žijete nuzně jako prase. Jste prase, nepokoušejte se to skrývat.“

O boji s rakovinou (2012): „Nejsou to snadné dny, ale jsme bojovníci proti nepřízni osudu… Už nebudu ten samý dostihový kůň.“