Reality show – kam až je možné zajít kvůli zisku?

Praha – Při natáčení poslední série oblíbené reality show Kohlanta zemřeli dva lidé. Francouzská televize se rozhodla sérii nevysílat. Přes podobná neštěstí ale tento typ programů z obrazovek jen tak nezmizí. Přitahují hodně diváků a televize jim v honbě za sledovaností nabízí stále krizovější situace a v mnoha případech až za hranicí etiky.

Nepředstírané chování lidí v krizových situacích táhne diváky nejvíc. A stanice v ostré konkurenci přitvrzují. Asi největší pozdvižení vyvolala před šesti lety nizozemská reality show, ve které tři nemocní soutěžili o ledviny smrtelně nemocné ženy.

O vítězi měly rozhodnout i hlasy diváků. Až na konci pořadu vyšlo najevo, že jde o mystifikaci. A že tvůrci chtěli jen šokujícím způsobem upozornit na palčivý problém nizozemského zdravotnictví - nedostatek dárců.

Kanál Discovery Channel slaví úspěch s pořadem Smrtonosný lov, kde rybáři v nebezpečných aljašských vodách soupeří o co největší úlovek královských krabů. Hned během natáčení první sezony se potopilo jedno plavidlo a zemřelo šest rybářů.

Nizozemská televizní soutěž o ledvinu
Nizozemská televizní soutěž o ledvinu

V prosinci se zase vysílal pilotní díl show nazvané Nejlepší pohřeb v dějinách o ústavu, který zajišťuje rodinám co nejbláznivější poslední rozloučení s mrtvými. „Když budeme pracovat tak, jak určitě umíme, uděláme tyto rodiny velmi šťastnými v nejhorších okamžicích jejich života,“ bránil pořad ředitel pohřebního ústavu John Beckwith.

Z lidského neštěstí těží i pořad Podvodníci, ve kterém soukromý detektiv sleduje nevěrné partnery. Kamery pak snímají následné hádky.

Utrpení i radost v reality show Kohlanta sleduje od roku 2001 pravidelně víc než sedm milionů francouzských diváků. Dvacet dobrodruhů bojuje v tropickém ráji o holé přežití. V extrémních podmínkách si musí opatřit jídlo, postavit přístřeší, udržovat oheň. Šest týdnů navíc plní obtížné úkoly. Vyhrát může jen jeden.

Televizní soutěž o nejlepší pohřeb
Televizní soutěž o nejlepší pohřeb

Dvě oběti zřejmě soutěž neukončí

Televize TF1 připravovala už její šestnácté pokračování, jenže na obrazovkách se neobjeví. Hned první natáčecí den v Kambodže zemřel jeden z trosečníků na infarkt. O týden později se zabil lékař, který na soutěžící dohlížel. Údajně mu šlo víc o pořad než o jejich zdraví. „Rozzlobila ho anonymní svědectví a lživá obvinění. Rozzlobili ho všichni, kdo to tisknou, aniž by si ověřili všechny informace,“ řekl o doktorovi producent pořadu Franck Firmin-Guion. Náročná soutěž se přitom veřejně propírala už loni. Její účastníci tehdy zhubli až o 13 kilogramů. Jeden soutěžící musel kvůli vyčerpání a úbytku váhy dokonce odstoupit.

Ani poslední lidská tragédie přitom nemusí znamenat konec Kohlanty na francouzských obrazovkách. Výroba každého dílu reality show sice stojí TF1 800 tisíc eur, na příjmech z reklamy ale komerční stanice vydělá čtyřikrát víc. V minulosti zemřeli účastníci bulharské a pákistánské verze této soutěže. Show přesto pokračovala dál. „Tato zkouška spojená s poklesem hmotnosti řadí tento pořad mezi extrémní sporty a náročné testy. To dělá z pouhé hry reality show,“ uzavírá autor knihy o reality show Francois Jost.

Video Smrt v přímém přenosu
video

Smrt v přímém přenosu