Pivo přišlo Wulffa draho: Německý exprezident obžalován z korupce

Berlín - Bývalý německý prezident Christian Wulff byl dnes obžalován z korupce. V dějinách Německa je to historicky první případ, kdy byla bývalá hlava země obžalována. Důvodem je Wulffovo napojení na filmového producenta Davida Groenewolda, který byl zároveň obviněn z podplácení. V době, kdy byl Wulff dolnosaským premiérem, si měl od Groenewolda nechat zaplatit pobyt v Mnichově a pak se přimlouvat za jeho projekt. Wulffovi hrozí až pětiletý trest – i když nejspíš podmíněný.

„Obvinění z korupce… je nepodložené,“ oznámili exprezidentovi právníci v prohlášení. V úterý Wulff a Groenewold odmítli nabídku prokuratury zastavit řízení výměnou za pokutu. Exprezident měl zaplatit 20 000 eur a převzít trestněprávní odpovědnost. Na to ale nechtěl přistoupit s tím, že své jméno raději očistí u soudu. O obžalobě bude rozhodovat hannoverský zemský soud. Zda se Wulff dostane až k soudu, bude jasné za několik měsíců. 

Obžaloba souvisí s výletem rodiny Wulffových na pivní festival Oktoberfest v Mnichově v roce 2008. Groenewold tehdy údajně část nákladů za pobyt ve výši 4 000 eur (asi 100 tisíc korun) uhradil. Podle státního zastupitelství jde o zhruba 770 eur (20 tisíc korun). Politika to podle žalobců zavazovalo k tomu, aby se pokoušel díky svému jménu získat peníze na financování Groenewoldova filmu John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

Hannoverská prokuratura podala obžalobu také na Groenewolda, a to za uplácení. Jeden z podnikatelových právních zástupců uvedl, že krok zastupitelství není překvapením. Počátkem týdne Groenewoldovi právníci veřejně zdůraznili, že jejich klient je nevinný.

Christian Wulff odstoupil z funkce 17. února 2012, tedy jen den poté, co se hannoverské státní zastupitelství začalo zabývat jeho případem a požádalo poslance, aby ho zbavili imunity. Demisi zdůvodnil ztrátou důvěry občanů a nemožností naplno vykonávat svou funkci.


Prokuratura tvrdí, že Groenewold zaplatil Wulffovi a jeho rodině 510 eur za hotel a chůvu a 210 eur za večeři. Také uhradil 3 209 eur za návštěvu pivního stanu, kam Wulff spolu se sedmi dalšími hosty zavítal. Celkem tak do Wulffa investoval 770 eur.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Reportáž Martina Jonáše

16:30

Komentář Jaroslava Šonky

Rozhovor s Jaroslavem Šonkou v Událostech, komentářích

Wulff rezignoval pod obrovským tlakem médií a veřejnosti, když začaly na světlo světa vyplouvat detaily o jeho nadstandardních stycích s vlivnými podnikateli v době, kdy byl premiérem spolkové země Dolní Sasko. Díky nim získal výhodnou půjčku na dům a nechával si od nich platit dovolené. Jeho manželka Bettina zase čelila pomluvám, podle nichž se předtím, než se seznámila s Wulffem, živila v nevěstincích jako luxusní společnice. Manželství tíhu skandálů neuneslo a po pěti letech se rozpadlo. Exprezident se navíc podle médií topí v dluzích.

Nynější kauza je přitom jen částí celého komplexu a jde v ní o poměrně malé částky; lidé a tisk považují za velmi přehnané kvůli ní zaměstnávat 20 vyšetřovatelů, kteří zjišťují, co se stalo v Mnichově jednoho dne v roce 2008, kdo si dal kolik piv a zda je pravda, když Wulff říká, že pivo nepije.