Ulice, letiště, města – co všechno se bude jmenovat po Thatcherové?

Londýn – Po nedávné smrti bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové její příznivci začínají usilovat o to, aby se po této významné političce pojmenovala řada míst. Londýnský starosta Boris Johnson dokonce navrhl, aby Thatcherová stejně jako například Václav Havel měla své letiště. Jenže expremiérka měla i řadu odpůrců a ti se teď proti záměru zvěčnit její jméno v místopisných názvech dost hlasitě ozývají.

Zdroj: ISIFA Autor: Dan Kitwood/Getty Images

Sám současný britský premiér David Cameron se nechal slyšet, že pro Thatcherovou, která podle něj udělala tolik pro britskou historii, by se měla vymyslet nějaká pocta. A začínají už se objevovat první návrhy. Londýnský starosta Boris Johnson by si představoval, že by měla v centru Londýna politička sochu, nejlépe na Trafalgarském náměstí, aby byla pěkně na očích. 

Jenže tenhle návrh se zřejmě neujme. Zaprvé - právě na tomto náměstí se střetly s policií tisíce demonstrantů protestujících proti návrhu Thatcherové zavést místní daň, což mimo jiné vedlo k jejímu pádu v roce 1990. Navíc už Thatcherová v Londýně několik soch má a ty musely několikrát čelit útokům vandalů. Krátce po odhalení její mramorové sochy v roce 2002 v jedné z londýnských výstavních síní například někdo soše urazil hlavu. A socha političky v britském parlamentu vydržela bez újmy zřejmě jen díky tomu, že je pod přísným dohledem a navíc z bronzu. 

Johnson kromě toho ale vymyslel, že by se po Thatcherové mohlo jmenovat nové londýnské letiště. Jenže to se ještě ani nezačalo stavět a navíc se s takovým návrhem nechtějí spokojit ani její příznivci, ti míří o trochu dál.

Líbilo by se jim, kdyby jméno britské političky nesla metropole Falklandských ostrovů, o které svedla Velká Británie v roce 1982 boj s Argentinou. Britský premiér Cameron k tomu poznamenal, že by o přejmenování města Port Stanley na Port Thatcher museli v referendu rozhodovat sami jeho obyvatelé.

To ve Francii v Paříži uvažují o tom, že by se po britské premiérce mohla jmenovat jedna z ulic. Navrhuje to představitel opoziční pravice v městské radě. „Thatcherová se stala mezinárodní politickou osobností velkého významu. Převzala zemi, která byla v troskách, a vrátila ji na cestu prosperity,“ myslí si radní Jérôme Dubus. 

Jenže tenhle názor nesdílí naopak radikální levice. Radní Ian Brossat se ozval: „Thatcherová je symbolem liberalismu, přehnané privatizace. Je příkladem toho, co se nemá dělat, a přispěla k problémům současné Evropy.“ Na protest proti Dubusovu návrhu proto požaduje, aby se některá ulice v Paříži jmenovala po irském poslanci Bobbym Sandsovi, který zemřel za vlády Thatcherové po 66 dnech hladovky, jež držel ve vězení, protože se považoval za politického vězně.