Mušaraf za mříže, nařídil pákistánský soud

Islámábád - Pákistánský soud nařídil zatčení bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa. Ten je v zemi obviněn ze spáchání velezrady, zorganizování atentátu a ze smrti vůdce povstaleckých separatistů v Balúčistánu. Mušaraf ale od soudu ujel v doprovodu ochranky, než ho mohla soudní policie zadržet. Exprezident se minulý měsíc po čtyřech letech vrátil do země z dobrovolného exilu a všechna obvinění odmítá. Informovaly o tom místní televizní stanice.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: FACUNDO ARRIZABALAGA

„Nejvyšší soud v Islámábádu zrušil Mušarafovu kauci a nařídil dnes jeho zadržení,“ řekl agentuře Reuters Muhammad Amdžad, generální tajemník Mušarafovy Všepákistánské muslimské ligy. Soud nařídil zadržení bývalého prezidenta v souvislosti s obviněním, že spáchal velezradu, když v době své vlády v rámci střetu se soudním systémem v roce 2007 odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav. Podle kritiků tím porušil i ústavu země.

Mušaraf je v Pákistánu také obviněn ze zorganizování atentátu, při němž koncem roku 2007 zahynula někdejší premiérka Bénazír Bhuttová, a rovněž ze smrti vůdce povstaleckých separatistů v Balúčistánu Akbara Bugtího. Ten byl zabit během vojenské operace v srpnu 2006. Bývalý prezident považuje všechna obvinění za nepodložená.

Mušaraf se dostal k moci v roce 1999 převratem, když svrhl vládu premiéra Naváze Šarífa. Ten je nyní považován za hlavního kandidáta na premiéra. V roce 2008 byl Mušaraf donucen rezignovat a žil střídavě v Londýně a v Dubaji. Do Pákistánu se prý vrátil, aby se z obvinění před soudem očistil a aby kandidoval ve volbách, které jsou vypsané na 11. května. Poprvé v dějinách země v nich demokraticky zvolená vláda, která dokončila celý mandát, má předat vládu dalšímu demokraticky zvolenému kabinetu. 

Zpráva o soudním nařízení následuje jen dva dny poté, co pákistánská volební komise odmítla Mušarafovu kandidaturu v posledním okrsku, v němž chtěl kandidovat do květnových parlamentních voleb.