FBI zveřejnila fotky možných pachatelů útoků v Bostonu

Boston - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zveřejnil fotografie dvou mužů podezřelých z odpovědnosti za pondělní pumový útok v Bostonu. Oba jsou snědší pleti a na snímcích mají pokrývku hlavy a na zádech batoh. FBI žádá širokou veřejnost o pomoc s jejich identifikací. Fotografie jsou zveřejněny na webových stránkách FBI.

Jeden z hledaných mužů měl černou kšiltovku a bundu s bílým tričkem a nesl černý batoh. Druhý podezřelý měl na sobě bílou kšiltovku nasazenou dozadu, také světlou mikinu s kapucí, černou bundu a nesl světlý vak, který zanechal krátce před druhým výbuchem ležet před restaurací - přesně v místě druhé exploze. Dle záběrů jde o muže snědší pleti.

Právě černá taška nalezená na místě neštěstí obsahovala jednu ze dvou bomb. Patrně obě byly sestrojeny z tlakových hrnců, které obsahovaly ostrý kovový odpad a ložiskové kuličky, případně hřebíky. Exploze usmrtily celkem tři lidi a přes 180 jich zranily.

Záběry byly pořízeny z bezpečnostních kamer snímajících místa v blízkosti cílové rovinky Bostonského maratonu, kde vybuchly obě nastražené výbušniny. Americké televize ve středu tvrdily, že policie už jednoho podezřelého zatkla. Bostonská policie i FBI však tyto informace nakonec popřely.

Federální policie FBI vybízí veřejnost k dodání dalších fotografií nebo videí pořízených před výbuchem, ale i během něj a po něm, které by mohly sehrát klíčovou roli při identifikaci pachatele. Žádá také o pomoc s identifikací možných pachatelů.

Richard DesLauriers, agent FBI:

Richard DesLauriers, agent FBI"Po velmi detailní analýze videí, fotografií a dalších důkazních materiálů, zveřejňujeme fotografie těchto dvou podezřelých. Označujeme je jako podezřelého jedna a podezřelého dva. Vypadá to, že oba muži spolupracovali. (…) Podle nás jsou ozbrojení a extrémě nebezpeční. Nikdo by se k nim neměl přibližovat a kromě policie by se nikdo neměl pokoušet je zadržet."


Video FBI zveřejnila záběry dvou podezřelých
video

FBI zveřejnila záběry dvou podezřelých

FBI zveřejnila záběry dvou podezřelých

S6 19.04.2013 6.00

Prohlášení agenta FBI Richarda DesLaurierse

Telefonát Martina Řezníčka